Rok 1960: Bratislava hostí I. Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii
Hlavné mesto SSR sa stalo v dňoch 28. 8. - 4. 9. dejiskom I. Majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii. ČSSR na nich úspešne reprezentovalo desať športových letcov.
Tradícia leteckej akrobacie v bývalom Československu sa začala písať ešte v prvej republike. Najväčší rozmach zažila v povojnovej ére, keď sa z tejto nebezpečnej záľuby stala športová disciplína. V roku 1960 sa v Bratislave na letisku vo Vajnoroch konali I. Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii. Na šampionát pricestovalo 30 reprezentantov z deviatich krajín: ZSSR, USA, Maďarska, Francúzska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Poľska, NSR a Československa. Favoritmi boli od začiatku Francúzi, ktorí v tejto športovej disciplíne dosahovali výborné výsledky. Hovorilo sa aj o sovietskych, či amerických letcoch. Nakoniec však športové zápolenie dopadlo inak, v čo nedúfali ani najväčší priaznivci čs. lietania. Do finále sa prebojovalo až osem čs. pilotov a jeden sovietsky. Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii vyhrali domáci letci. Absolútnym majstrom sveta sa stal Ladislav Bezák.

"Na športovom letisku vo Vajnoroch pri Bratislave oficiálne otvorili v nedeľu 28. augusta popoludní pod heslom Za mier a priateľstvo I. Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii.
Vajnorské letisko zdobili vlajky deviatich krajín, ktorých reprezentanti budú bojovať o titul prvého majstra sveta, vlajky FAI a Aeroklubu ČSSR. Takmer 100.000 divákov sa prizeralo po otváracom ceremoniáli veľkému medzinárodnému leteckému dňu. Program leteckého dňa vyplnili vrcholné exhibície plachtárov, parašutistov a motorových letcov. O skvelý program javila záujem predovšetkým mládež.
Najstarší pretekár majstrovstiev, 51-ročný reprezentant Švajčiarska Albert Ruesch zložil v mene všetkých účastníkov I. Majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii slávnostný sľub. Účastníkov šampionátu privítal prezident Aeroklubu ČSSR Karel Grepl" píše sa v archívnej správe TASR.

V programe medzinárodného leteckého dňa vystúpili aj zahraniční leteckí akrobati, ktorí budú bojovať o prvý titul majstra sveta. Skutočným pôžitkom bolo vystúpenie svetoznámeho francúzskeho leteckého akrobata Leona Biancotteho, ktorý tesne pred otvorením šampionátu tragicky zahynul. Jeho stroj sa z nepochopiteľných príčin zrútil na zem a letec zahynul.



"Súťaže I. Majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii sa začali v utorok 30. augusta v popoludňajších hodinách prvými povinnými zostavami, ktoré tvoril prvý komplex skladajúci sa z 9-tich prvkov.
Po prvom a druhom komplexe povinných zostáv absolvovali vo štvrtok 1. septembra všetci účastníci I. MSLA svoju voľnú zostavu, ktorou sa kvalifikovali medzi prvých deviatich do finále.
V piatok 2. septembra vyhlásili oficiálne výsledky semifinálovej súťaže I. Majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii. Do finále postúpilo z 29 súťažiacich 9 pretekárov, z toho 8 československych letcov a 1 sovietsky pilot. Sú to Jiři Blaha 711,62 b, Ladislav Bezák 677,66 b, Frantisek Skacelik 869,31 b., Jaromír Hulto 668,99 b., Zdeňek Beseda 656,67 b., Ladislav Trebaticky 656,04 b., Boris Vasienko /SSSR/ 654,73 b., Juraj Spuc 637,35 Jiří Stoklasa 623,99 bodov", uvádza archívna správa TASR.



"V sobotu 3. septembra využili niektorí zahraniční letci predpoludnie na to, aby si vyskúšali československé lietadlá, ktoré sa tak osvedčili na prvom majstrovstve sveta v leteckej akrobacii. Američan Price si zalietal na čs. Trénerovi s našim reprezentantom Hulkom. Keď skončili let, Američan vyhlásil: Keby som bol vedel, aký je to stroj, nikdy by som sem nebol teperil svoju mašinu", píše sa v archívnej správe TASR.



"Po štvordňovej súťaži sa boje o prvý titul majstra sveta v leteckej akrobacii skončili. Prvý raz v histórii leteckého športu sa zišli najlepší piloti - akrobati z 9 krajín, aby svojím umením rozhojnili škálu akrobacie figúr a povzniesli tento druh športu na vyššiu úroveň. Majstrom sveta v leteckej akrobacii sa stal 27-ročný inžinier Ladislav Bezák z ČSSR", uvádza archívna správa TASR.
