Sekcia

Štrbské Pleso sa stalo v roku 1970 pre zahraničie "Areálom snov"

Obrysy skokanských mostíkov na Štrbskom Plese vidieť už z diaľky. Kedysi pýcha Vysokých Tatier dnes chátra. Pod mostíkmi sa na vlastnú päsť pohybujú snowboardisti a v doskočisku sa na umelých kopcoch sánkujú deti. Vo februári 1970 však bolo všetko inak.

 

     Športový areál v Mlynickej doline na Štrbskom Plese hostil od 14. do 22. februára 1970 päťsto športovcov z 25 krajín sveta. Konali sa tu 28. Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach. Areál nám závidel celý svet. Na malej rozlohe sa skoncentrovali všetky športoviská, dva skokanské mostíky, rozhodcovské veže s tribúnami, 40 km bežkárskych tratí a i. K tomu krásna scenéria hôr a obrovský záujem divákov. Predseda Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Marc Hodler nazval Mlynickú dolinu „Areálom snov“. V tom čase to bol jeden z najlepších a najmodernejších športových areálov na svete.

 

     Tatranci sa na vrcholné svetové podujatie pripravovali tri roky. Slovenské „veľhory“ zachvátil stavebný ruch. Nanovo sa vybudovala zubačka z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso, zrekonštruovali sa všetky električkové trate. Postavili sa hotely FIS, Panoráma, Park-hotel, budovali sa zotavovne, ubytovne a i. V Tatranskej Lomnici pribudol obchodný dom Prior. Zo Starého Smokovca začala na Hrebienok premávať lanovka. Tatry prešli plynofikáciou, budovala sa nová infraštruktúra, cesty, parkoviská, telekomunikačné zariadenia potrebné pre rozhlas a televíziu. Počas príprav na svetový šampionát sa preinvestovalo 1,6 miliardy Kčs.

 

 

     Majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach boli dovtedy najväčšou športovou udalosťou v ČSSR. Ľudia boli nadšení, dokonca sa uvažovalo s výstavbou nového dopravného systému Alweg, na ktorý sa zbieral celý národ.

 

     V deň otvorenia MS vialo v Tatrách tisíc vlajok zo znakom FIS-u a 400 vlajok zúčastnených krajín. Otváracieho ceremoniálu na Štrbskom Plese sa zúčasnilo 80-tisíc ľudí. Záverečné súťaže a ceremoniál si pozrelo viac ako 140-tisíc ľudí. V deň zahájenia MS boli medzi divákmi aj hlavní predstavitelia vtedajšieho Československa na čele s prezidentom Ludvíkom Svobodom a prvým tajomníkom ÚV KSČ Gustávom Husákom. Preteky otvoril prezident FIS Marc Hodler.

 

     Československá televízia počas MS začala po prvý raz s farebným vysielaním. Prenosový voz s technikou na takýto typ vysielania zaplatil štátny podnik Slovnaft. Farebné vysielanie z Vysokých Tatier videli diváci v 30 krajinách sveta. Z USA prišlo dokonca na Slovensko aj blahoželanie od amerického prezidenta Richarda Nixona k úspešnej organizácii tohto svetového podujatia. „Športové udalosti takého charakteru dávajú dokopy športovcov z rôznych krajín, pomáhajú stavať mosty porozumenia a spolupráce medzi národmi,“ napísal v krátkom posolstve Nixon.

Prvý televízny farebný priamy prenos z územia Československa, ktorý sa uskutočnil v sobotu 14. februára pri príležitosti otvorenia MS vo Vysokých Tatrách, sledovali i obyvatelia Bratislavy. Veľké hlúčiky ľudí boli pri výkladných skriniach obchodného domu Prior a na iných miestach, kde boli umiestnené televízory pre príjem farebnej televízie. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/14. februára 1970

 

     Československí športovci získali na tomto svetovom podujatí dve medaily. Z veľkého mostíka si striebro odniesol Jiří Raška a v severskej kombinácii si zlato vybojoval združenár Ladislav Rygl.