Rok 1968: Oslavy 50. výročia Deklarácie slovenského národa
V centre Turca, v historickom Martine, oslávili výročie prijatia dnes už historickej Deklarácie slovenského národa, známej ako Martinská deklarácia.
Martinská deklarácia oficiálne zrušila spojenie Slovákov s Uhorskom a stala sa štátoprávnym aktom prispievajúcim k vzniku Československej republiky.
Dňa 30. októbra 1918 sa v Turčianskom Sv. Martine (dnes Martin) konalo deklaračné zhromaždenie okolo 200 slovenských politických predstaviteľov, ktoré za predsedníctva politika a advokáta Matúša Dulu zvolilo Slovenskú národnú radu (25 členov na čele s 12-členým výkonným výborom) a prijalo Deklaráciu slovenského národa - tzv. Martinskú deklaráciu.
Na slávnostnom zasadnutí katolícky kňaz, politik a popredný predstaviteľ slovenského národného hnutia Andrej Hlinka vyzval slovenský národ k jednote a svornosti. V Deklarácii, ktorej návrh predniesol evanjelický kňaz, politik a spisovateľ Samuel Zoch sa odmietlo právo uhorskej vlády konať v mene slovenského národa. Za jeho jediného oprávneného zástupcu bola vyhlásená SNR. V jeho mene mala hovoriť, konať a žiadať preň právo na sebaurčenie na základe úplnej nezávislosti, ako aj uzavretie okamžitého mieru.
Martinská deklarácia sa stala jedným zo základných dokumentov zrodu česko-slovenského štátu a prispela k jeho konštituovaniu.
Deň pripomínajúci túto udalosť je od roku 1993 pamätným dňom Slovenskej republiky.