Pápež Pius X. udelil Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskému rytiersky titul
Hudobný skladateľ, dirigent a pedagóg Mikuláš Schneider–Trnavský je tvorcom slovenskej koncertnej piesne a významným tvorcom pôvodnej slovenskej cirkevnej hudby.
"Dňa 24. mája 1951 sa dožíva v Trnave svojej sedemdesiatky nestor slovenských hudobných skladateľov Mikuláš Schneider-Trvnavský. Pri svojej tvorbe čerpá predovšetkým z nevysychajúcej studnice hudobného nadania slovenského ľudu. Od svojej rannej mladosti sa zaoberal hudbou a už ako 15-ročný hrával na organe. Hudobné vzdelanie nadobudol na konzervatóriách v Budapešti, vo Viedni a v Prahe", píše sa v archívnej správe TASR.

Hlavným obsahom jeho celoživotného skladateľského diela je umelá piesňová tvorba a úprava ľudových piesní. Je majstrom malých hudobných foriem. Prvú zbierku zharmonizovaných slovenských národných piesní vydal v roku 1905 v Kutnej Hore a prvú zbierku umelých piesní Drobné kvety roku 1907, načo nasledovali Slzy a úsmevy, Piesne o matke a iné.

"V roku 1911 sa stal regenschorim v katedrálnom chráme sv. Mikuláša v Trnave a od toho času sa venoval aj hudobnej tvorbe cirkevnej. Mimo iného je tiež autorom hudobnej veselice Bella Rossa a významných skladieb orchestrálnych. Mikuláš Schneider-Trnavský sa svojím celoživotným skladateľským dielom veľmi zaslúžil o rozvoj slovenskej realistickej hudby, ktorá si jeho skladbami dobyla uznanie aj ďaleko za hranicami jeho vlasti", uvádza archívna správa TASR.
