Sekcia

Slovensko – krajina zdravej a živej vody

Na Slovensku je približne 1600 minerálnych a termálnych prameňov, pri ktorých je vybudovaných 22 kúpeľných miest.

 

     Rozloženie minerálnych vôd na Slovensku nie je rovnomerné. Najviac prameňov sa nachádza medzi Bardejovom a Prešovom, v Popradskej kotline, Liptove, Turci, Strážovských vrchoch a v okolí Trenčína. Významné je aj údolie Hrona a západná časť Slovenského Rudohoria. 

     Medzi najznámejšie minerálne vody patria Korytnica, Baldovská, Budiš, Cigeľka, Fatra, Santovka, Salvator, Slatina a i. K spotrebiteľom vo fľašiach putuje voda z 23 prameňov, desiatky ďalších sú vyhľadávané a využívané voľne obyvateľstvom.

 

     Na Slovensku sa nachádza viac ako 1500 minerálnych prameňov, ktoré majú minimálne jeden gram tuhých rozpustných látok na liter vody. Tieto pramene zväčša obsahujú katióny sodíka, draslíka, vápnika, či lítia alebo anióny fluóru, chlóru, brómu a jódu. Značnú časť slovenských vôd predstavujú kyselky s obsahom kysličníka uhličitého.

Zábery z automatickej plničky v Santovke. Denne sa tam naplní až 60 tisíc fliaš touto minerálnou vodou. Foto: archív TASR, autor K. Cích/22. apríla 1965

 

Baldovce

     Spišská obec Baldovce (okres Levoča) bola v minulosti známou kúpeľnou lokalitou. Baldovské kúpele vyhľadávali pacienti s chorobami chrbtice. Pramení tu Baldovská minerálna voda, ktorá patrí medzi najstaršie známe na Slovensku. Je slabo mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá, uhličitá, studená a hypotonická. Pozitívne vplýva na liečbu pohybového ústrojenstva. 

Minerálnu vodu z Baldoviec plní v hodinovom výkone 24 tisíc 0,7 litrových fliaš nová linka, nedávno uvedená do prevádzky. Mária Baranová dozerá na bezchybný chod etiketovacej časti plniacej linky. Foto: archív TASR/8. júla 1998
Zuzana Drexlerová pri obsluhe ukladača paletizátora fliaš. Foto: archív TASR/8. júla 1998

 

Brusno

     Prírodná minerálna voda Brusnianka pramení v údolí Slovenského Rudohoria, v areáli kúpeľov Brusno. Prvú kúpeľnú sezónu otvárali tieto horehronské kúpele ešte v roku 1838.

     Minerálna voda Brusnianka pochádza z jedného zo štyroch prameňov (prameň Ondrej), ktoré sa v kúpeľoch nachádzajú.  Využíva sa  pri liečbe nechutenstva, chronických zápalových procesov močových ciest, na doplnenie zásob vápnika, horčíka a fluóru. Voda je vysoko mineralizovaná, hydrogén-uhličitanovo-síranovo-vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka a fluoridového iónu, je slabo kyslá.

 

Kúpele Brusno. Foto: archív TASR, autor T. Babjak/7. novembra 1973
Kúpeľ s liečivou termálnou vodou v Brusne. Foto: archív TASR, autor T. Babjak/7. novembra 1973

 

Kláštor pod Znievom                  

     V Turčianskej kotline, v obci Kláštor pod Znievom (okres Martin) vyviera minerálna voda Kláštorná. Vrt, z ktorého sa plnia fľaše pre spotrebiteľov je hlboký 231 m a z hľadiska výdatnosti a zloženia patrí medzi najkvalitnejšie na Slovensku.

     Kláštorná je hydrogenuhličitanová, vápenatohorečnatá, hypotonická prírodná voda, bohatá na minerálne soli. Je vhodná pri fyzickej záťaži, športovaní, pri chronických žalúdočných a črevných chorobách, pri zápalových ochoreniach močových ciest, cukrovke, dne a pri zápalových a alergických ochoreniach dýchacích ciest. Má nízky obsah sodíka a zvýšený obsah magnézia.

Jeden z posledne objavených minerálnych prameňov v Kláštore pod Znievom. Je starý približne 22 tisíc rokov a dáva 7 l vody za sekundu. Nachádza sa v hĺbke 231 metrov. Voda je známa ako Kláštorná, neobsahuje dusičnany a iné škodlivé látky. Starosta obce Vladimír Sisan napráva striežku odfúknutú vetrom na búdke žriedla. Foto: archív TASR, autor J. Klamár

 

Korytnica

     Minerálnu vodu z Korytnice v Nízkych Tatrách pili veľmoži už v 17. storočí. Korytnické kúpele boli považované za najúčinnejšie v celej monarchii. Prvý kúpeľný dom tu postavili v roku 1835. V rokoch 1908 - 1974 boli kúpele s okolitým svetom spojené úzkokoľajkou, ktorú nazývali Korýtko.

     Najznámejším korytnickým prameňom je Jozef. Voda z neho je číra, bez zápachu a má chuť silnej kyselky. Ďalším prameňom je Žofia. Voda z tohto prameňa má viac kysličníka uhličitého. Vo všeobecnosti je korytnická voda s nízkym obsahom sodíka vhodná na každodenné pitie, ale aj pri telesnej námahe a vyčerpaní. Pozitívne výsledky boli dokázané pri bolestiach žalúdka, črevných ochoreniach, látkovej výmene a chorobách močových ciest.

     Kvalitu korytnickej minerálnej vody oficiálne ocenili v roku 1873 na Svetovej výstave vo Viedni, získala dve zlaté a jednu striebornú medailu. V roku 1904 sa dostala ako jediná európska minerálna voda aj na Svetovú výstavu do Saint Louis v USA. Kvalitou sa Korytnica vyrovná karlovarským prameňom, ale aj minerálkam z francúzskeho Vichy, talianskeho Monte Cantini, či anglického Bath.

 

Už vyše 100 tisíc fliaš minerálnej vody s prídavkom komplexu z bylín a minerálnych látok Diavital dodali do obchodnej siete Fatranské kúpele, a. s., v Korytnici. Viac ako 220 tisíc evidovaných diabetikov na Slovensku dostáva týmto šancu na stabilizáciu krvného tlaku v organizme. Emília Kudáková pri etiketovaní korytnickej minerálnej vody s prídavkom komplexu Diavital. Foto: archív TASR, autor F. Dejčík/7. marca 1997

 

Nová Ľubovňa

     V údolí potoka Ľubovnianka v Levočských vrchoch, v katastri obce Nová Ľubovňa, vyviera minerálny prameň Ľubovnianka. Je situovaný v oblasti prameňov v Novoľubovnianskych kúpeľoch. Voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, horečnato-vápenato-sodná, slabo kyslá. Veľké zastúpenie minerálnych solí pozitívne vplýva na nervové ochorenia a bolesti hlavy, svalov, pomáha pri zvýšenom strese. Uvoľňuje cievy a zmierňuje stavy podráždenia, blahodárne pôsobí na srdce, začo vďačí najbohatšiemu zastúpeniu prírodného horčíka z pomedzi všetkých slovenských minerálnych vôd.

 

Lipovce

     Neďaleko Prešova, medzi obcami Šindliar a Lipovce vyviera minerálna voda Salvator. Je to najznámejší prameň, z pomedzi 16 zdokumentovaných prameňov v katastri obce Lipovce. Minerálne vody z tejto lokality boli známe už od dávnych čias. Údajne ich využívali mnísi, ktorí obývali hrad na jednom z vrcholov pohoria Branisko. V 19. storočí sa aj Lipovce stali kúpeľným strediskom, ktoré využívali predovšetkým šľachtické rodiny z Prešovského regiónu.

Minerálna voda Salvator je bohatá na železo, preto je vhodná pri príznakoch chudokrvnosti alebo prejavoch nechutenstva. Do fliaš ju začali plniť už v 19. storočí. 

 

V Lipovciach, neďaleko Prešova, je už oddávna známy minerálny prameň Salvator. Umývanie fliaš sa deje v novej automatickej umývačke, ktorú obsluhujú Anna a Irena Langové. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/24. júna 1958

 

Santovka

     Blízko kúpeľného mesta Dudince, v predhorí Štiavnického pohoria vyviera minerálna voda Santovka. V obci s rovnakým názvom sa nachádza hneď niekoľko minerálnych a liečivých prameňov. Jeden z nich má podobné zloženie ako morská voda (znásobený výskyt Ca2 a sírovodíka). Minerálna voda Santovka blahodárne pôsobí na žalúdočné a črevné choroby, zmierňuje ťažkosti pri chorobách látkovej výmeny (cukrovka, dna, tvorba kameňov), priaznivo pôsobí pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Medzi obľúbené minerálne vody patrí Santovka. V tomto roku z jej žriedla naplnia do fliaš 82.500 hektolitrov, čo je takmer o 16 tisíc viac ako vlani. Takmer 60 tisíc fliaš naplnených minerálnou vodou Santovkou opúšťa denne žriedla v Santovke, okres Levice. Foto: archív TASR, autor K. Cích/22. apríla 1965
Pracovná skupina vrtmajstra Karola Slyšku zo Slovenských zemevrtných závodov v Žiline odkryla začiatkom apríla t. r. pri balneologickom prieskume v katastri obce Santovka (okres Levice) zdroj liečivej termálnej vody, ktorá dosahuje teplotu až 27°C. Pri navŕtaní hĺbky asi 65 m vyrazil silný prúd tejto vody a dosiahol výšku až 24 m. Aj po niekoľkých dňoch je prúd vody rovnako silný. Foto: archív TASR, autor K. Cích/12. apríla 1957

 

Cigeľka

     Prameň Cigeľky vyviera v rovnomennej obci Cigeľka, 20 km od okresného mesta Bardejov. Kedysi boli pri prameni vybudované kúpele, kde sa úspešne liečili žalúdočné problémy, choroby horných dýchacích ciest, srdca, ciev, a kožné choroby. Voda totiž obsahuje jód, horčík, sodík, vápnik a hydrogénuhličitany. Prameň Cigeľky je dnes využívaný aj v Bardejovských kúpeľoch.

Na sever od Bardejova sú známe Bardejovské kúpele. Ich liečivé železité i uhličité pramene využívali už oddávna. Prvá správa o Bardejovských kúpeľoch pochádza z roku 1505. V 19. storočí patrili k najvyhľadávanejším kúpeľom v celom Uhorsku. Liečili sa tu napríklad cár Alexander I., cisárovná Alžbeta i manželka Napoleona I. Mária Lujza. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. júla 1956
V Bardejovských kúpeľoch sa liečia choroby dýchacích ciest a zažívacích ústrojov. Vlani sa tu liečilo a ambulantne bolo ošetrených vyše 12 000 pacientov, medzi nimi aj pacienti z USA, Kanady, Francúzska a Brazílie. Najvyhľadávanejším prameňom rekreačných návštevníkov je ľudový liečivý prameň, kde návštevníci môžu ochutnať liečivú vodu z troch rôznych prameňov. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/29. apríla 1966
Okrem priaznivého klimatického prostredia k liečivým cieľom v Bardejovských kúpeľoch využívajú 8 zo 17 liečivých minerálnych prameňov, o ktorých prvá zmienka pochádza už z roku 1247. Pitie minerálky v Kolonáde. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/11. februára 1985