Slovensko – krajina zdravej a živej vody
Na Slovensku je približne 1600 minerálnych a termálnych prameňov, pri ktorých je vybudovaných 22 kúpeľných miest.
Rozloženie minerálnych vôd na Slovensku nie je rovnomerné. Najviac prameňov sa nachádza medzi Bardejovom a Prešovom, v Popradskej kotline, Liptove, Turci, Strážovských vrchoch a v okolí Trenčína. Významné je aj údolie Hrona a západná časť Slovenského Rudohoria.
Medzi najznámejšie minerálne vody patria Korytnica, Baldovská, Budiš, Cigeľka, Fatra, Santovka, Salvator, Slatina a i. K spotrebiteľom vo fľašiach putuje voda z 23 prameňov, desiatky ďalších sú vyhľadávané a využívané voľne obyvateľstvom.
Na Slovensku sa nachádza viac ako 1500 minerálnych prameňov, ktoré majú minimálne jeden gram tuhých rozpustných látok na liter vody. Tieto pramene zväčša obsahujú katióny sodíka, draslíka, vápnika, či lítia alebo anióny fluóru, chlóru, brómu a jódu. Značnú časť slovenských vôd predstavujú kyselky s obsahom kysličníka uhličitého.
Baldovce
Spišská obec Baldovce (okres Levoča) bola v minulosti známou kúpeľnou lokalitou. Baldovské kúpele vyhľadávali pacienti s chorobami chrbtice. Pramení tu Baldovská minerálna voda, ktorá patrí medzi najstaršie známe na Slovensku. Je slabo mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, vápenato-horečnatá, uhličitá, studená a hypotonická. Pozitívne vplýva na liečbu pohybového ústrojenstva.
Brusno
Prírodná minerálna voda Brusnianka pramení v údolí Slovenského Rudohoria, v areáli kúpeľov Brusno. Prvú kúpeľnú sezónu otvárali tieto horehronské kúpele ešte v roku 1838.
Minerálna voda Brusnianka pochádza z jedného zo štyroch prameňov (prameň Ondrej), ktoré sa v kúpeľoch nachádzajú. Využíva sa pri liečbe nechutenstva, chronických zápalových procesov močových ciest, na doplnenie zásob vápnika, horčíka a fluóru. Voda je vysoko mineralizovaná, hydrogén-uhličitanovo-síranovo-vápenato-horečnatá, so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka a fluoridového iónu, je slabo kyslá.
Kláštor pod Znievom
V Turčianskej kotline, v obci Kláštor pod Znievom (okres Martin) vyviera minerálna voda Kláštorná. Vrt, z ktorého sa plnia fľaše pre spotrebiteľov je hlboký 231 m a z hľadiska výdatnosti a zloženia patrí medzi najkvalitnejšie na Slovensku.
Kláštorná je hydrogenuhličitanová, vápenatohorečnatá, hypotonická prírodná voda, bohatá na minerálne soli. Je vhodná pri fyzickej záťaži, športovaní, pri chronických žalúdočných a črevných chorobách, pri zápalových ochoreniach močových ciest, cukrovke, dne a pri zápalových a alergických ochoreniach dýchacích ciest. Má nízky obsah sodíka a zvýšený obsah magnézia.
Korytnica
Minerálnu vodu z Korytnice v Nízkych Tatrách pili veľmoži už v 17. storočí. Korytnické kúpele boli považované za najúčinnejšie v celej monarchii. Prvý kúpeľný dom tu postavili v roku 1835. V rokoch 1908 - 1974 boli kúpele s okolitým svetom spojené úzkokoľajkou, ktorú nazývali Korýtko.
Najznámejším korytnickým prameňom je Jozef. Voda z neho je číra, bez zápachu a má chuť silnej kyselky. Ďalším prameňom je Žofia. Voda z tohto prameňa má viac kysličníka uhličitého. Vo všeobecnosti je korytnická voda s nízkym obsahom sodíka vhodná na každodenné pitie, ale aj pri telesnej námahe a vyčerpaní. Pozitívne výsledky boli dokázané pri bolestiach žalúdka, črevných ochoreniach, látkovej výmene a chorobách močových ciest.
Kvalitu korytnickej minerálnej vody oficiálne ocenili v roku 1873 na Svetovej výstave vo Viedni, získala dve zlaté a jednu striebornú medailu. V roku 1904 sa dostala ako jediná európska minerálna voda aj na Svetovú výstavu do Saint Louis v USA. Kvalitou sa Korytnica vyrovná karlovarským prameňom, ale aj minerálkam z francúzskeho Vichy, talianskeho Monte Cantini, či anglického Bath.
Nová Ľubovňa
V údolí potoka Ľubovnianka v Levočských vrchoch, v katastri obce Nová Ľubovňa, vyviera minerálny prameň Ľubovnianka. Je situovaný v oblasti prameňov v Novoľubovnianskych kúpeľoch. Voda je stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanová, horečnato-vápenato-sodná, slabo kyslá. Veľké zastúpenie minerálnych solí pozitívne vplýva na nervové ochorenia a bolesti hlavy, svalov, pomáha pri zvýšenom strese. Uvoľňuje cievy a zmierňuje stavy podráždenia, blahodárne pôsobí na srdce, začo vďačí najbohatšiemu zastúpeniu prírodného horčíka z pomedzi všetkých slovenských minerálnych vôd.
Lipovce
Neďaleko Prešova, medzi obcami Šindliar a Lipovce vyviera minerálna voda Salvator. Je to najznámejší prameň, z pomedzi 16 zdokumentovaných prameňov v katastri obce Lipovce. Minerálne vody z tejto lokality boli známe už od dávnych čias. Údajne ich využívali mnísi, ktorí obývali hrad na jednom z vrcholov pohoria Branisko. V 19. storočí sa aj Lipovce stali kúpeľným strediskom, ktoré využívali predovšetkým šľachtické rodiny z Prešovského regiónu.
Minerálna voda Salvator je bohatá na železo, preto je vhodná pri príznakoch chudokrvnosti alebo prejavoch nechutenstva. Do fliaš ju začali plniť už v 19. storočí.
Santovka
Blízko kúpeľného mesta Dudince, v predhorí Štiavnického pohoria vyviera minerálna voda Santovka. V obci s rovnakým názvom sa nachádza hneď niekoľko minerálnych a liečivých prameňov. Jeden z nich má podobné zloženie ako morská voda (znásobený výskyt Ca2 a sírovodíka). Minerálna voda Santovka blahodárne pôsobí na žalúdočné a črevné choroby, zmierňuje ťažkosti pri chorobách látkovej výmeny (cukrovka, dna, tvorba kameňov), priaznivo pôsobí pri ochoreniach horných dýchacích ciest.
Cigeľka
Prameň Cigeľky vyviera v rovnomennej obci Cigeľka, 20 km od okresného mesta Bardejov. Kedysi boli pri prameni vybudované kúpele, kde sa úspešne liečili žalúdočné problémy, choroby horných dýchacích ciest, srdca, ciev, a kožné choroby. Voda totiž obsahuje jód, horčík, sodík, vápnik a hydrogénuhličitany. Prameň Cigeľky je dnes využívaný aj v Bardejovských kúpeľoch.