Sekcia

Ľuďom už nestačia tranzistory, túžia po kazetových magnetofónoch

Začiatkom osemdesiatych rokov musí na potreby obyvateľstva, ktoré chce mať doma modernejšie prehrávače hudobných nosičov, reagovať aj československý elektropriemysel.

 

      Bratislavská prevádzka elektrotechnického závodu Tesla prichádza na trh s inovovanými výrobkami . Ľuďom už nestačia tranzistory ani kotúčové magnetofóny,  ale stále viac sa obzerajú po kazetových magnetofónoch. Gramorádiá o veľkosti malej skrine už tak isto vyšli z módy. Okrem toho vodiči chcú počúvať hudbu aj počas jazdy autom.

      Tí čo mali možnosť zadovážiť si bony, nakupovali v Tuzexe zahraničné výrobky. Tí  čo nemali valuty, museli sa uspokojiť s domácimi produktami.  Bez ohľadu na kvalitu, ľudí skôr v tomto čase zaujímal dizajn a ten mali nepochybne lepší zahraničné výrobcovia. Okrem toho elektronika v Tuzexe vyšla lacnejšie.

     

 

FOTO: Inovácie výrobkov v bratislavskej Tesle. Na trh prichádza vežová trojkombinácia. Foto: Archív TASR, autor V.Andor, 19.januára 1982.

 

      Veľkou výhodou nových kazetových magnetofónov bola hlavne manipulácia s nosičom, ktorý bol oveľa menší aj keď sa na kazetu zmestilo menej hodín hudby ako na kotúč, ktorý mohol disponovať aj štyrmi stopami. Navyše všetky takéto nové kazetové  magnetofóny boli  už aj na baterky.

      Baterky sa však prehrávaním kaziet rýchlo opotrebovali a  bolo nutné ich často meniť. Ich používatelia si teda spomenú, ako pretáčali kazety ceruzkami, len,aby ušetrili energiu v batériách na prehrávanie hudby. 

      Problém s rýchlym vybitím  batérií v rádiách a tranzistoroch mali ľudia už dávno pred tým. Človek je tvor vynaliezavý a pomôže si sám.Často teda bolo vidieť  pomerne nový tranzistor so štvorcovou 4,5 voltovou batériou, ktorá bola k nemu pripevnená  zaváraninovou gumičkou.

       

FOTO: Inovácie výrobkov v bratislavskej Tesle. Mária Turkovičová oživuje X tuner 3606 A. Foto: Archív TASR, autor V.Andor, 19.januára 1982.

 

       Bratislavská fabrika teda v roku 1982 prichádza s inovovanými výrobkami ako napríklad :  prenosný plne integrovaný rozhlasový prijímač, stolný stereofónny prijímač, stojanová stereofónna HIFI súprava s rádioprijímačom, kazetovým magnetofónom a gramofónom.

     „Vývojári mysleli aj na vodičov, ktorí chceli počúvať muziku počas jazdy autom. Pre nich bolo určená autorádio, ktoré fungovalo na 12 voltov. Nezabudli však ani  na majiteľov východonemeckých Trabantov a vyrobili rádio na šesť voltovú batériu, ktorá bola v tomto type auta,“ píše sa v agentúrnej správe z roku 1980.

     

FOTO: Inovácie výrobkov v bratislavskej Tesle. Eva Mundiová montuje prijímač Multiton do vežovej trojkombinácie 1033 A. Foto: Archív TASR, autor V.Andor, 19.januára 1982.

 

       Konštrukcia nových pripravovaných výrobkov Tesly je zameraná predovšetkým na ďalšie rozšírenie integrovaných obvodov vo všetkých druhoch prijímačov, ale aj na rozsiahlejšie použitie plastov.

     „Prinesie to postupné zmenšenie ich rozmerov, pokles hmotnosti, materiálovej a energetickej náročnosti i zvýšenie spoľahlivosti a rozšírenie funkčných možností,“ uvádza sa správe v archíve TASR.

 

FOTO: Inovácie výrobkov v bratislavskej Tesle. Marcel Ružič montuje stereo prijímač 637 A do skrine vežovej” trojkombinácie 1036 A. Foto: Archív TASR, autor V.Andor, 19.januára 1982.