Zdravie pracujúceho človeka na prvom mieste
Podľa sovietskeho vzoru začali začiatkom 50. rokov v Československu vznikať nočné sanatóriá. Svojim vybavením a starostlivosťou sa vyrovnali úrovni liečebného ústavu v kúpeľoch.
Začiatkom novembra 1980 zriadil nočné sanatórium pre svojich zamestnancov aj národný podnik Chemko Strážske, okres Michalovce. Využil na to chatu v rekreačnej oblasti jazera vo Vinnom. Kapacita sanatória je tridsať ľudí, ktorí sa tu striedajú v trojtýždňových turnusoch.
Chemko patrí medzi dôležitých výrobcov chemických produktov pre nadväzujúcu finálnu výrobu v ďalších podnikoch a produkuje aj kombinované umelé hnojivo NPK. Výroba prebieha v nepretržitých prevádzkach. Pracujúcich odváža do sanatória autobus priamo z pracoviska po skončení prvej zmeny a ráno ich zasa odváža späť do podniku.
Prichádzajú sem väčšinou zamestnanci postihnutí poruchami pohybového ústrojenstva a chorobami dýchacích ciest. V sanatóriu sa podrobujú liečebným procedúram. K dispozícii majú aj saunu, to všetko pod dohľadom odborného zdravotníckeho personálu. Sanatórium umožňuje intenzívnejší oddych po práci bez jej prerušenia, ale jeho hlavnou funkciou je predchádzať dlhotrvajúcej práceneschopnosti a pomáhať tak pracujúcim k plneniu náročných úloh.
Svoje nočné sanatórium na východe republiky má aj Chemlon Humenné. Mimo hlavnej dovolenkovej sezóny naň využíva svoje najnovšie a najmodernejšie rekreačné zariadenie v Kamenci na Zemplínskej Šírave.
"Každý deň po rannej zmene odvezie vybraných zamestnancov do tohto zariadenia autobus. Po predpísaných procedúrach, večeri a voľnom alebo organizovanom programe nasleduje povinný nočný odpočinok. Ráno odvezie zamestnancov autobus opäť do práce. Takto organizovaná zdravotná starostlivosť umožňuje zamestnancom výdatnú regeneráciu síl bez vymeškania pracovných dní a rekonvalescentom skorší návrat do práce", uvádza archívna správa TASR.