Nové prevádzky papierenského kombinátu v Štúrove
Juhoslovenské celulózky a papierne v Štúrove v roku 1974 úspešne ukončili druhú etapu výstavby nových prevádzok, ktoré zamestnajú v Novozámockom okrese ďalších ľudí v priemyselnej výrobe.
Výstavba štúrovského papierenského kombinátu sa začala v novembri 1963 na základe plánu industrializácie Slovenska, ktoré bolo v tom čase stále považované skôr za krajinu s poľnohospodárskym charakterom.
Hornaté zalesnené oblasti najmä na strednom a severovýchodnom Slovensku však poskytovali celulózkam dostatok materiálu na spracovanie. Nový závod v Štúrove mal postupne nahrádzať výrobu zastaraných výrobní v Čechách a na Morave.
Kombinát sa špecializoval predovšetkým na program výroby obalovej techniky, lepenku, strešné izolačné materiály či vlnitý papier. K tomu využíval hlavne dostupné zdroje ako zberový papier, ihličnatú vlákninu, či zberové handry.
Nové kapacity závodu budú mať pre národne hospodárstvo značný význam, pretože majú produkovať vysokokvalitné obalové materiály a obaly, ktorých bol vtedy nedostatok. V prevádzkach novej časti závodu sa malo vyrábať ročne 150 tisíc ton papiera na vlnitú lepenku, 35 tisíc ton vlnitej kartonáže a ďalšie papierenské výrobky.
„Moderná technológia umožní zvýšiť produktivitu práce až o 40 percent. Celá investičná akcia si vyžiadala finančný náklad vo výške takmer 1,4 miliardy korún a po stránke technologickej ju zmontovali v priebehu dvoch rokov,“ uvádza sa v správe z archívu TASR.
Jozef Lenárt si prezrel nové priestory papierenskej prevádzky, pri čom ho sprevádzali minister priemyslu Slovenskej socialistickej republiky Alojz Kusalík a podpredseda vlády SSR Václav Vačok. Potom prvý tajomník ÚV KSS predniesol slávnostný prejav na zhromaždení zamestnancov a pozvaných hostí.