Rok 1948: Začínajú sa vyplácať novomanželské pôžičky
Novomanželské pôžičky mali po druhej svetovej vojne pomôcť mladým ľuďom pri riešení ich bytovej otázky. Najskôr sa poskytovali do výšky 30 tisíc, neskôr 50 tisíc Kčs. Požičiavalo sa na desať rokov a mladomanželia potrebovali ručiteľa.
Okresná sporiteľňa a pokladnica v Bratislave 19. marca 1951 slávnostne vyplatila tisícu novomanželskú pôžičku. Mladomanželmi, ktorí dostali túto štátnu finančnú pomoc v maximálnej výške 30 000 Kčs, boli 26-ročný strojný zámočník a údržbár z n. p. Kablo v Bratislave Štefan Dobiaš s manželkou Hildou, ktorá pracovala ako úradníčka Čs. poisťovne n. p. v Bratislave.
Pri vyplatení tisícej pôžičky sa zúčastnil aj podpredseda bratislavského ONV súdruh Viceník. Novomanželia sľúbili, že sa na svojich pracoviskách vynasnažia pracovať tak, aby čo najviac prispeli k urýchlenému splneniu päťročného plánu.
Vyplatením tejto pôžičky dosiahla suma novomanželských pôžičiek v bratislavskom okrese za dva roky od platnosti zákona o novomanželskom úvere zhruba 36 miliónov Kčs.
Výhodné pôžičky
Ak mladomanželia získali pôžičku na kúpu bytu bola úročená 1 percentom. Ak na zariadenie bytu, tak úrok vzrástol na 2,5 percenta. Pôžička sa splácala maximálne desať rokov. Pri narodení prvého dieťaťa sa prestala pôžička úročiť a jej zostatok bol znížený o 1/6. S každým ďalším dieťaťom sa dlh naďalej znižoval a doba splatnosti sa predlžovala.
Svoj vrchol zažili mladomanželské pôžičky v 70. rokoch minulého storočia. O pôžičku mohli požiadať mladí ľudia do 30 rokov s priemerným mesačným zárobkom 5 tisíc Kčs. V roku 1987 sa podmienky na získanie tejto pôžičky upravili. Zmenila sa výška poskytnutej pôžičky na 50 tisíc Kčs, doba splatnosti sa predĺžila na 15 rokov a zvýšila sa aj priemerná výška mesačnej mzdy žiadateľa na 6 tisíc Kčs.