Sekcia

Rok 1959: Nyilašskí vrahovia pred súdom

Pred senátom Krajského súdu v Košiciach sa v dňoch 23. - 26. marca 1959 zodpovedala za svoje zločiny skupina nyilašských vrahov, ktorí majú na svedomí hrozné zločiny, spáchané od 15. októbra 1944 do 18. januára 1945 v Košiciach a okolí.

 

     "Obžalovaní Ladislav Daraboš, Zoltán Ruszinyak, Július Körössy, Július Kalas a Karol Murša - vrcholní funkcionári a aktívni členovia bývalej fašistickej strany Nyilaskeresztes párt v Košiciach, zavraždili alebo sa podieľali na vraždení vyše 500 ľudí - ilegálnych pracovníkov, partizánov, komunistov, vojakov odmietajúcich bojovať proti Sovietskej armáde a osôb rasovo prenasledovaných. Do koncentračných táborov poslali 1200 ľudí, z ktorých tam väčšina zahynula", uvádza sa v archívnej správe TASR.

     Košický súd odsúdil Ladislava Daraboša a Júliusa Körössiho na trest smrti, ďalším trom členom vymeral tresty odňatia slobody od 20 do 25 rokov.


Obžalovaný Ladislav Daraboš ako horlivý prisluhovač fašizmu a funkcionár Nyilaskeresztes-párt, propagátor programu tejto organizácie a ako mestský vedúci strany priznáva sa pred súdom, že spolurozhodoval o zavraždení 400—500 osôb, o deportácii 1200 osôb do koncentrákov a sám osobne zavraždil 140-160 ľudí. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. marca 1959
Obžalovaný Zoltán Ruszinyak mal účasť na vraždách najmenej 130 osôb a sám zavraždil do 30 ľudí. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. marca 1959

 

     Nyilaskeresztes párt – Strana šípových krížov bola fanatická maďarská antisemitská a fašistická politická strana. Jej hlavným cieľom bolo vyvraždiť všetkých Židov v Maďarsku. V roku 1935 ju založil košický rodák, bývalý dôstojník maďarskej armády Ferenc Szálasi. Po druhej svetovej vojne bol 12. marca 1946 popravený v Budapešti.

Obžalovaný Július Körössy ako horlivý člen fašistickej organizácie spolu s obžalovaným Darabošom a Ruszinyakom sa zúčastnil v čase od októbra 1944 do januára 1945 v Košiciach a okolí vrážd, prípradne strážil priestor, v ktorom boli zavraždené osoby. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. marca 1959
Keďže obžalovaný Július Körössy (vľavo) si na mnohé veci nepamätal, usvedčoval ho pri konfrontácii aj hlavný obžalovaný Ladislav Daraboš (vpravo). Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/23. marca 1959

 

     Strana šípových krížov svoju činnosť vyvíjala aj na území dnešného Slovenska. Časť nášho územia, vrátane Košíc, na základe Viedenskej arbitráže z roku 1938 pripadla horthyovskému Maďarsku.

     Podľa historických zdrojov aj oslobodeniu Košíc predchádzalo vyčíňanie tejto maďarskej fašistickej strany. V meste bolo vyhlásené stanné právo, obyvatelia boli vyzývaní k mobilizácii. Nesúhlas viedol k prenasledovaniu tzv. nyilasiovcami a hromadným popravám.

     Od 5. do 17. januára 1945 sa konalo niekoľko verejných popráv. Tie sa konali v centre Košíc na Hlavnej ulici, ale i v Čermeľskom údolí. Väzni mali na hrudi nápisy som zbeh, komunista, partizán, Žid. Do oslobodenia Košíc nyilasiovci popravili okolo 530 ľudí a vyše 1200 odvliekli do koncentračných táborov.
      

     Keďže Sovietska armáda stála 12. januára už iba 20 kilometrov od Košíc, začali Nemci a nyilasiovci húfne odchádzať z mesta. Do polnoci 18. januára 1945 opustila Košice bez boja celá nemecká armáda. Vojská 4. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Jefimoviča Petrova vstúpili do Košíc 19. januára 1945. Nenarazili na žiadny vojenský odpor.