Rok 1953: Astronómka Ľudmila Pajdušáková objavila novú kométu
Kométa C/1953 X1 (Pajdušáková) bola v poradí piatou, ktorú vo Vysokých Tatrách na Astronomickom observatóriu Skalnaté Pleso objavila 3. decembra 1953 prvá slovenská astronómka RNDr. Ľudmila Pajdušáková CSc.
Najúspešnejším obdobím pre objavovanie komét boli v Československu roky po druhej svetovej vojne. V tatranskom observatóriu na Skalnatom Plese a Lomnickom štíte uvoľnili časť profesionálneho pracoviska na ich vizuálne pozorovanie. Astronómovia mali k dispozícii nový binokulárny prenosný ďalekohľad čs. výroby Somet Binar s dvadsaťpäťnásobným zväčšením a 100 mm priemerom objektívu.
18 tatranských komét
V rokoch 1946 -1959 objavili tatranskí pozorovatelia osemnásť komét, ktoré nesú ich mená. Prvú tatranskú kométu objavila 30. mája 1946 Ľudmila Pajdušáková. Známa je pod označením C/1946 K1 (Pajdušáková – Rotbart – Weber), nezávisle od seba ju však pozorovali viacerí. O sedem hodín neskôr ju objavil aj David Rotbart vo Washingtone v USA a na druhý deň i Anton Weber v nemeckom Berlíne.
...a ďalšia kométa na obzore
Svoju poslednú, piatu kométu objavila na Skalnatom Plese Ľudmila Pajdušáková 3. decembra 1953. Kométa bola v juhovýchodnej časti Veľryby ako slabý objekt 11 magnitúdy. Podľa predbežných výpočtov mala kométa prejsť vo vzdialenosti 11 miliónov kilometrov od Slnka a očakávalo sa, že bude viditeľná aj voľným okom. Kométa však po objave rýchlo strácala jasnosť. V polovici januára ju už na oblohe márne hľadali. Dostala označenie C/1953 X1 (Pajdušáková).