Sekcia

Očkovacie látky z nového ústavu Bioveta v Nitre

Socialistické poľnohospodárstvo potrebuje zabezpečiť pre svoje družstvá zdravé hospodárske zvieratá. Chov zvierat vo veľkých stádach, kravínoch a veľkokapacitných chlievoch prináša zo sebou aj choroby a väčší úhyn.

 

     V novembri 1954 už dokončili niektoré prevádzky nového výskumného ústavu Bioveta v Nitre, do ktorého sa presunie časť výskumu očkovacích látok z Bratislavy, ale vzniknú tu aj podmienky pre nové aktivity.

       Pri zabezpečovaní zdravia hospodárskych zvierat boli vtedajšie Československo v značnej miere odkázané  na dovoz ochranných a očkovacích látok zo zahraničia. Vzniká teda myšlienka vybudovať moderné výskumné a zároveň a výrobné pracovisko v Nitre.

     „Vďaka starostlivosti strany a vlády dostáva sa našim vedeckým pracovníkom vo výrobe ochranných sér pre domáce zvieratstvo jeden z najdôležitejších činiteľov: vlastný ústav na výrobu očkovacích látok - národný podnik Bioveta v sídle poľnohospodársky najprodukčnejšieho kraja na Slovensku, v Nitre,“ píše sa v agentúrnej správe z novembra 1954.

 

 

     Pracovníci v nitrianskom ústave na výrobu očkovacích látok proti hynutiu ošípaných, hydiny a domácich zvierat dostali k dispozícií moderne vybavené laboratóriá s novou technikou pre sterilnú výrobu ochranných látok a nechýba tu ani bakteriologické laboratórium.

       Okrem toho tu vznikli veľkokapacitné chlievy pre chov ošípaných a iných zvierat potrebných na výskum a vývoj očkovacích látok. Nechýbajú ani hygienické výbehy pre zvieratá. V jednej časti ústavu pribudlo oddelenie na porážanie a vykrvácanie dobytka.

 

FOTO: Na obrázku pracovníčky ústavu Bioveta Nitra pri odbere biologického materiáli potrebného k výrobe očkovacích látok. Foto: Archív TASR, autor I.Gašparík, 18.novembra 1954.

 

     Ústav pracuje pod vedením pod laureáta štátnej ceny, akademika Ivana Braunera a dokončených častiach Biovety sa začalo už výrobou niektorých druhov očkovacích látok proti hynutiu ošípaných a hydiny.

       Ústav Bioveta v Nitre má vývojový charakter, po dokončení bude svojím vybavením a kapacitnými možnosťami jedným z najmodernejších podnikov svojho druhu v strednej Európe.

 

FOTO: Akademik Ivan Brauner pri práci vo virologickom laboratóriu v Bratislave. Foto: Archív TASR, autor A.Prakeš, 29.apríla 1964.

 

      Akademik Ivan Brauner významná osobnosť slovenskej veterinárnej vedy

      Ivan Brauner sa narodil v Jelenci, okres Nitra,  22. apríla 1907. Po maturite na gymnáziu v Komárne študoval na Vysokej škole zverolekárskej v Brne. Následne pracoval ako obvodný veterinár v Gute (dnes Kolárovo). Po vojne pracoval v Štátnom diagnostickom a séroterapeutickom ústave v Ivanoviciach na Hané, kde sa venoval  výrobe očkovacích látok. O niekoľko rokov neskôr ho poverili riadením ústavu na výrobu očkovacích látok s dočasným sídlom v Bratislave.

      Akademik Brauner stál pri zrode národného podniku Bioveta Nitra v roku 1954 a bol jeho prvým riaditeľom.  V roku 1957 sa stal vedúcim Imunologického laboratória SAV v Nitre, z ktorého sa neskôr vytvorilo Laboratórium experimentálneho veterinárstva Československej akadémie poľnohospodárskych vied. Po zrušení tejto inštitúcie šéfoval  oddeleniu veterinárnej virológie na Virologickom ústave ČSAV v Bratislave. Zomrel 6.septembra 1967 v Bratislave.