Rok 1971: Ošípané v Komárne si žijú ako prasce v žite
Vymoženosti moderného socialistického poľnohospodárstva ponúkajú väčší komfort aj hospodárskym zvieratám. Zdá sa, že sťahovanie sa do činžiakov nebolo vtedy populárne len u ľudí. Ošípané v Komárne sú toho dôkazom.
Moderná ošipáreň Spoločného družstevného podniku v Komárne vyprodukuje ročne vyše 60 vagónov bravčového mäsa. Na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia dali hlavy dohromady družstevníci z Komárna, Mudroňova, Martoviec, Vrbovej a spolu s Poľnohospodárskym a zásobovacím podnikom v Komárne vybudovali výkrmňu nového typu.
„Trojpodlažná budova je jedinou výkrmňou tohto typu v Československu a partneri sa ju rozhodli postaviť hlavne preto, aby ušetrili pôdny fond, stavebný materiál a overili si novú technológiu kŕmenia,“ uvádza sa v archívnej správe z decembra 1971.
Podľa stavebnej a technologickej dokumentácie bolo možné v trojpodlažnej výkrmni postavenej v priestoroch Malého Harčášu pri Komárne naraz umiestniť 2 640 ošípaných určených na výkrm. Z toho vyplýva, že prasiatka v činžiaku nebývali dlho, pretože po dosiahnutí jatočnej hmotnosti putovali k spotrebiteľom.
Chov v takejto ošipárni mal byť pomerne efektívny. Od prísunu odstavčiat, prípravy krmiva, dezinfekcie boxov až po kŕmenie, vykonávajú všetky práce traja ošetrovatelia a jeden údržbár. Kŕmna zmes sa dostáva do zásobníkov pomocou šnekového dopravníka, následne ide do miešačky a odtiaľ do posuvných žľabov.