Rok 1945: Bratislavské oslavy víťazstva s prezidentom E. Benešom
So Slovákmi oslávil Deň víťazstva aj čs. prezident Edvard Beneš. Do Bratislavy pricestoval v sprievode ministerského predsedu vlády Zdeňka Fierlingera a podpredsedu vlády Klementa Gottwalda.
Územie Slovenska bolo oslobodené už 3. mája 1945. Posledné boje s nemeckou armádou sa odohrali v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. Následne vláda na čele s prezidentom Jozefom Tisom podpísala 8. mája 1945 kapituláciu. V rakúskom Kremsmünsteri podpísala dokument, ktorým sa bezvýhradne podrobila americkému generálovi Waltonovi Walkerovi.
Praha stále v nemeckom zovretí
V Čechách sa stále bojovalo. Prahu ohrozovali nemecké jednotky. Dňa 5. mája vypuklo májové povstanie pražského ľudu. Prezident E. Beneš sa túto informáciu dozvedel v Košiciach, kde zotrval aj s ďalšími členmi vlády po prijatí Košického vládneho programu (5. apríla 1945).
Očakávaná kapitulácia
Nemecko kapitulovalo 7. mája 1945. Sovietsky zväz si však vyžiadal opakovanie podpisu kapitulácie 8. mája v Berlíne. Za sovietsku stranu ju podpisoval maršal Georgij Žukov. Kapitulácia vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 hod v noci stredoeurópskeho času - vtedy však už bolo v ZSSR po polnoci (preto sa Deň víťazstva oslavuje 8. aj 9. mája).
Po preniknutí informácií o kapitulácii Nemecka sa prezident obnovenej ČSR E. Beneš vybral 8. mája vlakom cez Banskú Bystricu do Bratislavy. Tu ho radostne očakávali stovky ľudí.
Oslava víťazného skončenia vojny v Európe sa niesla v duchu eufórie. Do Bratislavy pricestoval aj veľvyslanec ZSSR Valerij Zorin, predseda vlády ČSR Zdeněk Fierlinger a podpredseda vlády Klement Gottwald. Pred divadlom na Hviezdoslavovom námestí vládnu delegáciu oficiálne vítal predseda SNR Karol Šmidke.
Prezident Beneš vo svojom príhovore v Bratislave vyhlásil, že Česi a Slováci s Nemcami a Maďarmi už za doterajších pomerov spoločne v jednom štáte žiť nemôžu a žiť nebudú. Podľa neho sa už po vojne vytratili menšinové práva v duchu starého systému po 1. svetovej vojne a po potrestaní všetkých, väčšina Nemcov a Maďarov musela z ČSR odísť.