Sekcia

Rok 1968: Na Kubínskej holi zachytila lavína 53 lyžiarov

Kubínska hoľa na Orave sa v utorok 16. januára 1968 stala svedkom veľkej snehovej katastrofy. Neďaleko lyžiarskeho vleku sa uvoľnila lavína v šírke 500 m a v hrúbke asi 2,5 m. Pod ňou zahynulo šesť lyžiarov - študentov brnianskej Vysokej školy technickej.

     Študenti Elektrotechnickej fakulty Vysokého učenia technického z Brna boli na Kubínskej holi v pohorí Oravská Magura na lyžiarskom výcviku. Ubytovaní boli neďaleko svahu na Kubínskej chate. V kritickom čase (predpoludním o 10. 15) sa nachádzalo na cvičnej lúke 53 osôb. Snehová lavína ich pri zosuve všetkých zachytila. Ťažko zranených bolo osem študentov, traja utrpeli ľahké zranenie, šiesti zahynuli. Táto tragická udalosť patrila v tom čase medzi najväčšie katastrofy v  Československu.

 

 

     Študenti prišli na Oravu 14. januára. V osudný deň ich bolo na svahu päťdesiatsedem. Krátko pred tragédiou odišli traja z nich spolu s intštruktorom navoskovať lyže do chaty. Okolo 10.15 sa uvoľnila vo výške 1320 m lavína. Bola široká približne 500 m a hrubá 2,5 m. Stovky ton snehu sa rútili dolu svahom stokilometrovou rýchlosťou. Viac ako 300 tisíc kubíkov snehu lámalo stromy, vytrhávalo skaly, zničilo vlek a bralo so sebou všetko, čo mu prišlo do cesty. Lavína prešla viac ako jeden kilometer a zastavila sa približne 600 m pod chatou.

Nefunkčný telefón a dlhé čakanie na pomoc

     Pomoc študentom prišla neskôr, pretože deň pred tým, sa dolinou prehnala víchrica a telefonické spojenie bolo nefunkčné. Privolali ju dvaja študenti, ktorých poslal inštruktor do najbližšej dediny (dnešná mestská časť Dolného Kubína Záskalie). Prvého zraneného podľa žijúcich pamätníkov odviezli do ružomberskej nemocnice približne po deviatich hodinách, posledného po šestnástnich hodinách. Na svahu zahynuli Miloš Kalabis, Miloslav Zika, Zdeněk Mikulica, Marie Fialová, Milan Havránek a Petr Navrátil.

 

     Hlavnou príčinou nešťastia malo byť podcenenie lavínového nebezpečenstva na zdanlivo bezpečnom svahu. Na prelome rokov 1967 a 1968 boli na danú ročnú dobu vysoké teploty. Začiatkom januára sa však výrazne ochladilo a napadol nový sneh. Ten zamrznutý sa dostatočne nespojil s novonapadnutým a pod vrcholom hole sa utvorili snehové náveje. Dnes je na mieste tragédie les. Od roku 1977 sa na Kubínskej holi organizuje Memoriál obetí snehovej lavíny v obrovskom slalome. Tragédiu pripomína i pamätník z drevených stĺpov – totemov s menami obetí.