Rok 1983:Na Gajovej ulici č. 11 v Bratislave pribudla pamätná tabuľa
Dňa 23. decembra prišiel na návštevu hlavného mesta SSR Bratislavy generálny tajomník Ústredného výboru KSČ a prezident ČSSR Gustáv Husák. V popoludňajších hodinách odhalil pamätnú tabuľu na dome, kde vznikla ilegálna Slovenská národná rada.
„Dňa 23. decembra v popoludňajších hodinách sa generálny tajomník ÚV KSČ a prezident ČSSR Gustáv Husák v Bratislave zúčastnil na slávnostnom odhalení pamätnej tabule na budove v Gajovej ulici, kde pred 40 rokmi z iniciatívy 5. ilegálneho Ústredného vedenia Komunistickej strany Slovenska vznikla v decembri 1943 Slovenská národná rada ako celonárodný orgán protifašistického a národnooslobodzovacieho boja a bol prijatý jej významný programový dokument - Vianočná dohoda“, píše sa v archívnej správe TASR.
Predstavitelia dvoch hlavných skupín protifašistického a národného frontu na Slovensku - za občiansky odboj Ján Ursíny, Jozef Lettrich, Matej Josko, za Komunistickú stranu Slovenska Karol Šmidke, Gustáv Husák, Ladislav Novomeský sa počas Vianoc 1943 stretli v bratislavskom byte Mateja Joska na Gajovej ulici č. 11, kde spoločne hovorili o vzniku SNR a o odboji. Dospeli k vzájomnej dohode, ktorá proklamovala utvorenie ilegálnej SNR ako najvyššieho orgánu odboja a vyjadrovala vôľu v budúcnosti opierať zahraničnú politiku Československej republiky o Zväz sovietskych socialistických republík a spolupracovať s USA a Veľkou Britániou. Dohodu podpísali 25. decembra 1943, preto nesie názov Vianočná dohoda.
V dohode sa hovorí o odstránení nacisticko-nemeckého diktátu, prevzatí moci na Slovensku, spoločnom štáte Čechov a Slovákov, úzkej spolupráci v zahraničnopolitickej a vojenskej oblasti so Sovietskym zväzom a demokratickom usporiadaní budúcej Československej republiky. O niečo neskôr dohodu podporila Šrobárova skupina, ktorá sa pôvodne orientovala na londýnsku emigráciu, občianske odbojové skupiny a sociálnodemokratická strana.