Sekcia

Rok 1954: Nové typy topánok pre pracujúcich

V Závode 29. augusta v Partizánskom začínajú rok 1954 s veľkým rozšírením výrobkov. Budú vyrábať nové druhy mužských, ženských a detských topánok, aby zaručili pracujúcim našej vlasti, veľký výber kvalitnej obuvi.

     ZDA chce svojimi výrobkami uspokojiť najširšie masy našich pracujúcich, a tak prispieť k zvyšovaniu životnej úrovne. Veľkú zásluhu na výrobe kvalitných výrobkov má kolektív oddelenia 1221, ktorý pracuje podľa zásad chozrasčotu. Pracovníci oddelenia dosiahli v priebehu IV. štvrtroku 1953 prvenstvo v kvalite, zvýšenie proti plánu na 101,9 % pri znížení nákladov o 29.809 Kčs.

 

História čs. topánok

     Československo bolo kedysi obuvníckou veľmocou. Preslávil ho predovšetkým Tomáš Baťa, po jeho smrti v roku 1932 jeho nevlastný brat Ján Antonín. Ich závody boli v medzivojnovom období najväčším exportérom obuvi na svete. Najznámejšiu slovenskú obuvnícku fabriku – bývalé ZDA Partizánske, začali budovať v auguste 1938. Pred vypuknutím 2. svetovej vojny (júl 1939) odišiel Baťa do exilu a viac sa z neho nevrátil. Po vojne podniky znárodnili a jeho obvinili z kolaborácie. V roku 1949 značka Baťa zanikla, nahradila ju nová – Svit. Premenovali sa aj obuvnícke bašty. Zo Zlína sa razom stal Gottwaldov, z Baťovian Partizánske.

"Topánkové" valuty

     Obuvnícky priemysel však prežil a nielen to. Napredoval vysokým tempom a topánky sa stali výnosným vývozným artiklom mladého socialistického štátu. Topánky sa šili v Gottwaldove – podnik Svit, v Skutči – závod Botas, v Třebíči – značka Bopo, v Zruči nad Sázavou – detská obuv Sázavan. Na Slovensku vyrástli okrem Partizánskeho obuvnícke závody v Bardejove, Snine, Bánovciach nad Bebravou, Prievidzi, Komárne.

Adidasky zo Slovenska    

     Vrchol obuvníckej výroby dosiahlo Československo na prelome 70. a 80 rokov. Ročne sa navrhovalo okolo štyritisíc modelov obuvi a vyrábalo sa približne 130 miliónov párov topánok. Polovica produkcie sa vyvážala. Na prvom mieste to bol Sovietsky zväz, nasledovali ďalšie socialistické, ale aj kapitalistické krajiny. V roku 1982 prišla na Slovensko firma Adidas. Športovú obuv tejto značky šili v ZDA Partizánske a JAS Bardejov. Neskôr pribudla Puma, Converse i Caterpillar.

"Obuvári" plnia a prekračujú plány päťročníc

     Na vyše 45 miliónov párov sa má zvýšiť do roku 1990 produkcia obuvi vo VHJ Ogako Partizánske. V porovnaní s vlaňajškom vzrastie celkový objem výroby tovaru v tejto výrobno-hospodárskej jednotke takmer o šesť percent a dosiahne hodnotu bezmála 6,3 miliardy korún. Vysoké tempá rastu plánované na 8. päťročnicu sa v kožiarskom a obuvníckom priemysle premietnu predovšetkým do kvalitatívnych ukazovateľov finančného plánu. Mimoriadne náročné úlohy očakávajú obuvárov v tomto roku (1986) vo vývoze do nesocialistických štátov, ktorý sa zvýši oproti vlaňajšku viac než o pätinu. Produktivita práce z upravených vlastných výkonov i upravené vlastné výkony vzrastú o osem percent a zisk bezmála o štvrtinu. Počnúc týmto rokom začnú v obuvníckych prevádzkach nasadzovať automaticky programovoriadené šijacie stroje, postupne rozširovať technológiu priameho nástreku a zvyšovať podiel monolitného vyhotovenia podošví.

Ukážka zimnej obuvi ponúknutej na rok 1986. Obuv ocenili zlatou medailou na Medzinárodnej výstave spotrebného tovaru v roku 1985 v Brne. Foto: archív TASR, autor P. Neubauer/21. januára 1986