Rok 1948: V Československu sa rozmáha pašeráctvo
V apríli 1948 bolo v bratislavskom Dunajskom prístave odhalené rozsiahle pašovanie šperkov, drahých kovov, strojov a prístrojov. V drevených liftoch mali byť vyvezené miliónové hodnoty.
Keď strana nebola vždy dobrým príkladom
Pašovanie v povojnovom Československu nebolo nijako výnimočné. Po dlhých desaťročiach bádania, historici upozorňujú na fakt, že podvody slúžiace na svoje obohatenie organizovala aj vedúca sila spoločnosti – Komunistická strana Československa.
KSČ v diplomatických zásielkach pašovala do republiky perly a cigarety z Anglicka už v roku 1946. O rok neskôr nasledovalo pašovanie liehovín do Nemecka. Komunisti sa týmto spôsobom obohatili o šesť miliónov korún.
Podvody s nemeckými markami
Najvýhodnejšími transakciami boli nemecké marky, ktoré sa tajne menili v pražskej Národnej banke vo výhodnom kurze – marka za desať halierov. S týmto nápadom mal prísť sám Klement Gottwald. V Národnej banke totiž po okupácii zostalo veľké množstvo nemeckých mariek (16 miliárd), ktoré už v ČSR neplatili, zatiaľ čo v Nemeckú áno. Gottwald ich navrhol predávať niektorým ministerstvám vo výhodnejšom kurze. Oficiálny sa pohyboval od 0,50 halierov do 1,50 koruny. Stranícky kurz bol desať halierov za marku. Pred Februárom 1948 sa takto malo do Nemecka vyviezť vo vreciach 30 miliónov mariek.
Po menovej reforme v Nemecku boli staré marky vymenené za nové a za ne sa potom nakupoval rôzny tovar, ktorý sa pašoval do Československa. Firmou, ktorá zastrešovala celú túto činnosť bol Eupex .
Kúpená moc
Po Víťaznom februári sa nelegálne obchody skončili, jednou z posledných finančných „injekcií“, ktoré získala KSČ od firmy Eupex bolo 200 miliónov korún. O tri roky neskôr firmu zrušili. Takto získanými peniazmi mala KSČ financovať svoje aktivity na získanie moci v ČSR.