Sekcia

Pavol Mikulík – umelec s nezlomnou vôľou žiť a tvoriť

Slovenský herec Pavol Mikulík stvárnil počas svojho života množstvo divadelných, televíznych a filmových postáv. Jeho túžbu hrať nezlomila ani ťažká choroba. Vždy tvrdil, že treba "vydržať".

 

Pavol sa narodil 2. marca 1944 v Prešove. Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvoval v roku 1965. Do roku 1968 bol členom Činohry SND, neskôr členom Divadla na korze a členom činohry Novej scény v Bratislave.

S herectvom začínal už ako sedemročný chlapec v Detskej rozhlasovej dramatickej družine, kde vytvoril desiatky chlapčenských postáv. V divadle, televízii i vo filme vytvoril mnoho nezabudnuteľných úloh.

Na Novej scéne pôsobil Mikulík v rokoch 1977-1980 vo funkcii umeleckého šéfa. V roku 1984 začal prednášať na VŠMU, od roku 1987 ako docent, v roku 1990 zastával funkciu prorektora VŠMU.

 

FOTO: Herec a bývalý člen činohry SND Pavol Mikulík 1. marca 1999 v reštaurácii Leberfinger v Bratislave ochotne odpovedal na otázky reportéra TASR deň pred oslavou svojho 55. životného jubilea. Foto: Archív TASR, autor R.Bihary, 1.marca 1999.

 

Veľa hereckej tvorivosti ukázal najmä na doskách divadla. Hral roly lyrické, ironické, groteskné a sugestívne, aj tragické postavy. Účinkoval napríklad v Troch sestrách, Richardovi III., Smrti obchodného cestujúceho a ďalších predstaveniach. 

Pravidelne účinkoval v rozhlase, v televíznych inscenáciách, vo filme a v dabingu. V archíve Slovenskej televízie je približne 500 filmov a inscenácií, kde hral.

K najznámejším filmom, v ktorých účinkoval patria Tisícročná včela (1983) a Perinbaba (1985). Stvárnil postavy aj v ďalších tituloch, napríklad Zbojníci (1978), Úsmev diabla (1987), Južná pošta (1987), Správca skanzenu (1988) alebo Šípová Ruženka (1990).

 

FOTO: Stretnutie priateľov a kolegov pri príležitosti 55. narodenín herca Pavla Mikulika sa uskutočnilo v bratislavskej kúrii Leberfinger . Blahoželá herečka Zuzana Kocúriková. Foto: Archív TASR, autor I.Majerský, 7.marca 1999.

 

Po rozsiahlej cievnej mozgovej príhode, ktorá ho postihla v roku 1993 ochrnul a prestal chodiť. Snažil sa však zapájať do života. V roku 2003 mu vyšla knižka príbehov zo života hercov A just nie! a pripravil aj druhý diel knižky Recepty Paľa Mikulíka.

Vyše desať rokov bol Pavol Mikulík symbolom nezlomnej ľudskej vôle vzdorujúcej ťažkému osudu. Jeho osobné krédo "vydržať", s ktorým žil po mozgovej príhode a ďalších zdravotných problémoch vyše desať rokov na invalidnom vozíku, bolo aj replikou jeho poslednej divadelnej postavy - Jaspera v hre Simona Graya Na konci hry s podobným osudom.

 

FOTO: Dňa 16. októbra 1999 v Sade Janka Kráľa v Bratislave - Petržalke humanitné podujatie Beh Terryho Foxa. Otváracieho behu sa okrem iných zúčastnili aj herci Ľubo Roman (vpravo) , Pavol Mikulík (uprostred) , ako aj 51-ročný Ján Konečný, bývalý účastník Pretekov mieru, bronzový z r. 1962. Foto: Archív TASR, autor P.Hudec, 17.októbra 1999.

Za stvárnenie Jaspera dostal v roku 2000 ocenenie Krištáľové krídlo. "Vydržať, vydržať, vydržať a ďakujem", týmito slovami a s dojatím preberal umelec vo februári 2006 sošku, s ktorou vstúpil do Siene slávy. Pavol Mikulík zomrel 27. novembra 2007 v Bratislave vo veku 63 rokov.