Sekcia

Rok 1958: Export penicilínu zo Slovenskej Ľupče vzrastie dva a pol násobne

O antibiotiká zo Slovenskej Ľupče je záujem aj v zahraničí. Oproti exportu z roku 1957 sa má v tomto roku zvýšiť vývoz penicilínu z Biotiky dva a pol násobne.

 

     Národný podnik Biotika v Slovenskej Ľupči je najväčším závodom na výrobu antibiotík v Československu a okrem závodu v Roztokoch, hlavným výrobcom penicilínu. Tento najmodernejší liek nášho zdravotníctva sa vyrába od roku 1956.

     „Plnenie penicilínu sa robí v prísne sterilnom prostredí. Pracovníčky pred vstupom do uzavretého priestoru sa denne kúpu a preobliekajú do sterilného obleku. Do miestnosti sa vháňa sterilný vzduch. Na zadnej stene je 15 m dlhý sterilný tunel, ktorým prichádzajú do tohto oddelenia fľaštičky na plnenie penicilínu“, píše sa v archívnej správe TASR.

Na zadnej stene je 15 m dlhý sterilný tunel, ktorým prichádzajú do tohto oddelenia flaštičky na plnenie penecilínu. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. januára 1958

 

     Toho času sa začínajú v závode Biotiky pripravovať aj na výrobu aureomycínu pre krmné účely a budovať ďalšie výrobné objekty na výrobu streptomycínu.

     Pracovníci v závode Biotika tak postupne uskutočňujú svoj záväzok k 10. výročiu Februárového víťazstva, vyrobiť už koncom marca tohto roku prvý aureomycín pre krmné účely. Vládny termín, podľa ktorého mali začať s výrobou antibiotika až v roku 1960, tým skrátia takmer o dva roky. Preparát sa bude vyrábať na doterajšom strojovom zariadení po menších úpravách fermentačných tankov a oddelenia filtrácie.

Smenový minológ Jozef Tencer sleduje chod trepačky pri klíčení spór v súvislosti s výrobou aureomycínu. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. januára 1958
Jedna z výrobných hál závodu, biologická časť výroby - fermentácia. Foto: archív TASR, autor L. Roller/23. januára 1958