V roku 1953 vyšli prvé povojnové pravidlá slovenského pravopisu
Slovenská akadémia vied odovzdala vo štvrtok 10. decembra 1953 v bratislavskom Dome osvety verejnosti nové Pravidlá slovenského pravopisu. Výraznou zmenou bolo zrušenie ypsilonu v slovesách minulého času.
Prvé čestné výtlačky slávnostne odovzdali dvadsiatimštyrom zástupcom pracujúcich. Boli medzi nimi robotníci, družstevníci, traktoristi, pionieri, zväzáci, poslucháči vysokých škôl, učitelia a zástupcovia sadzačov, korektorov, spisovateľov a redaktorov.
Verejnosti ich odovzdal predseda SAV akademik Ondrej Pavlík, povereník kultúry Ondrej Klokoč, povereník školstva Ernest Sýkora a členovia komisií pre vypracovanie a schválenie Pravidiel slovenského pravopisu. Z českých jazykovedcov, ktorí na vypracovaní Pravidiel úzko spolupracovali, sa na slávnosti zúčastnil pracovník Ústavu pre jazyk český ČSAV Dr. František Váhala.
Najvyššia pravopisná norma
Pravidlá slovenského pravopisu boli a sú jazykovou príručkou s najvyššou spoločenskou váhou. Za každými Pravidlami totiž stála autorita najvyššej národnej, resp. vedeckej inštitúcie. V 30. a 40. rokoch minulého storočia to bola Matica slovenská, potom na seba túto úlohu prevzala Slovenská akadémia vied.
Zrušenie ypsilonu v minulom čase slovies
Zmeny v roku 1953 podmienilo zistenie jazykovedcov, že pravopisné pravidlá a poučky už nezodpovedajú úrovni vývinu jazyka a spoločnosti. Ich cieľom bolo zjednodušiť pravopis a urobiť ho čo najprístupnejší. Pravidlá slovenského pravopisu z roku 1953 teda vykonali dosť výraznú reformu v pravopisnom systéme. Mnohí dnešní osemdesiatnici si ešte pamätajú, že „ženy pracovaly“. Minulý čas s –ly sa zrušil. Zjednodušilo sa písanie predložiek s/z, zmenilo sa písanie predpony s/z, kodifikovali sa dvojtvary –ie/e v genitíve plurálu (súken/súkien) a pod.
Ďalšie a ďalšie vydania
Pravidlá slovenského pravopisu z roku 1953 vyšli ešte vo viacerých vydaniach, pretože sa používali ako školská učebnica. Vyšli v rokoch 1954, 1957, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967 (2 vydania), 1970, 1971.