Prešovské tlačiarne už chrlia kalendáre na nový rok
Do konca roka zostáva ešte niekoľko týždňov a v Dukelských tlačiarňach V Prešove beží naplno výroba kalendárov pre nasledujúci rok. Musia sa dostať do každého úradu, školy, podniku a domácnosti.
V roku 1965 vyrábali pre nadchádzajúci rok Východoslovenské tlačiarne v Prešove 34 rôznych druhov kalendárov s nákladom vyše 2 milióny kusov.
„ Sú to väčšinou kalendáre v obaloch z plastických hmôt. Pre gazdinky pripravili špeciálny kalendár s receptami jedál, pre milovníkov športu farebný so športovou tematikou, nezabudlo sa ani na poľnohospodárov, pre ktorých pripravili osem druhov diárov. Novinkou je kalendár s portrétmi básnikov a spisovateľov,“ uvádza sa v agentúrnej správe z decembra 1965.
V priebehu nasledujúcich viac ako desiatich rokov výroba kalendárov v Prešove vrástla a zmenil a aj celkový sortiment. Vtedy ho tvorili diáre, listové, nástenné, stolové a vreckové kalendáre.
„Na domáci trh pôjde dovedna 3,5 milióna kusov kalendárov. Okrem toho okolo 200.000 kusov je určených na zahraničný export,“ píše sa v správe z roku 1976. V Prešove vyrobia pre rok 1977 približne 50 druhov rôznych kalendárov.
O niekoľko mesiacov si v Československu pracujúci ľud pripomenie 30.výročie Víťazného februára. Uchopenie moci pracujúcou triedou na čele s komunistickou stranou má pripomínať aj kalendár na rok 1978.
„Dukelské tlačiarne v Prešove celkom dodajú na rok 1978 takmer štyri milióny rozličných kalendárov. Bude ich vyše päťdesiat druhov. Medzi najhodnotnejšie patrí tiež politický kalendár, venovaný proletárskemu internacionalizmu, tlačený päťfarebným ofsetom,“ uvádza agentúrna správa.
Veľmi populárne sú kalendáre o flóre na Slovensku. Na budúci rok vydali prešovské tlačiarne aj druhý diel stolových kalendárov o liečivých rastlinách.
O dva roky medzi tematickými kalendármi dominoval známy kalendár pre gazdinky, ktorý vychádza každoročne vždy s novými receptami. Ďalej vydali diár - Trhové huby ako aj výtvarný kalendár s tematikou slovenskej plastiky.
„Najatraktívnejším je kalendár venovaný 35.výročiu oslobodenia ČSSR, pod názvom Od Dukly po Slavín, ktorý zachytáva pamätné miesta bojov a bol vydaný v spolupráci s Československou tlačovou kanceláriou,“ napísala agentúra.