Rok 1972: Po trojročnej rekonštrukcii otvorili SND v Bratislave
Začiatkom šesťdesiatych rokov hrozilo, že pre zlé technické a hygienické podmienky zatvoria Slovenské národné divadlo v Bratislave. Úradná správa z roku 1961 skonštatovala, že v SND je najviac úrazov spomedzi všetkých divadiel v ČSR.
Prvé kamenné divadlo v Bratislave malo kapacitu 800 miest a otvorili ho 9. novembra 1776 hrou Mediciovci od Johanna Christiana Brandesa. Fungovalo do júna 1884 a bolo to prvé kamenné divadlo v Uhorsku. Ubehli dva roky a mesto postavilo za 340 tisíc zlatých nové Mestské divadlo. Stavali ho skúsení bratislavskí stavitelia Ignatz a Alexander Feiglerovci. Do hľadiska sa zmestilo 1200 divákov. V týchto priestoroch fungovalo až do roku 1920, keď vzniklo Slovenské národné divadlo. Do roku 1955 v ňom mali svoje priestory všetky tri divadelné súbory: činohra, opera a balet.
Najhoršie divadlo v Československu
Súbory SND sa zakrátko po roku 1920 ocitli v nevyhovujúcich technických podmienkach. Rozpadávalo sa javisko a aj prevádzkové časti budovy boli v zlom stave. Prvý raz sa rekonštruovalo v roku 1929. Po druhý krát sa k rekonštrukcii pristúpilo v roku 1949, keď sa museli odstrániť trhliny v základových múroch, ktoré vznikli ešte počas bombardovania Bratislavy. Čiastočne sa renovovalo hľadisko, vstupné priestory a pozlacovali sa štukové výzdoby. Už o desať rokov neskôr však úradná správa konštatovala, že Slovenské národné divadlo v Bratislave vykazuje najviac úrazov zo všetkých divadiel v Československu. Má nevyhovujúce technické a hygienické podmienky a hrozilo, že ho na základe hygienickej previerky zatvoria.
Z krytu CO fajčiareň
Povereníctvo SNR pre školstvo a kultúru rozhodlo o ďalšej rekonštrukcii SND v roku 1963. Pristúpilo sa k nej v rokoch 1969 – 1972. V tomto období sa odstránili problémy so spodnou vodou, ktorá dosahovala v niektorých mesiacoch úroveň suterénu. V priestoroch bývalého krytu civilnej ochrany sa zriadila ústredná šatňa s bufetom a fajčiarňou, k historickej budove pribudla prístavba, v ktorej boli nové skúšobne, šatne a administratívne priestory. Pod námestím sa dobudovali aj podzemné priestory.
Menej sedadiel, na stenách tapety
Po úpravách v historickej budove sa znížila kapacita hľadiska na 620 sedadiel. Menila sa opona aj luster, steny vyzdobili tapetami, do podlahy javiska osadili novú točňu, zväčšilo sa orchestrisko.
Vynovené divadlo
V piatok 19. mája 1972 odovzdali po trojročnej prestavbe budovu Slovenského národného divadla do používania opernému a baletnému súboru. Vo foyeri divadla sa pri prestrihávaní pásky na vynovenom SND zišli predstavitelia nášho politického a kultúrneho života.