Rok 1948: Brány školy opúšťajú noví velitelia Zboru národnej bezpečnosti
V Československu majú komunisti absolútnu moc len niekoľko mesiacov a preto je nevyhnutné zabezpečiť ju všetkými prostriedkami. Nepochybne k nim patrí aj ovládnutie ozbrojených zložiek.
Nenahraditeľnou súčasťou ochrany novej vládnej moci sú nepochybne príslušníci polície, ktorá sa po 2.svetovej vojne premenovala na Zbor národnej bezpečnosti. O jeho vzniku sa rozhodlo už pred koncom vojny v rámci prijatia Košického vládneho programu.
Okrem bežných poriadkových síl k nej patrili aj príslušníci takzvaných špeciálnych zložiek, ktorí najskôr bojovali proti diverzantom. Neskôr po roku 1948 aj proti domácemu nepriateľovi a takzvaným rozvracačom ľudovodemokratického štátu.
Komunisti ovládali príslušníkov polície už pred prevratom vo februári 1948. Pomery, ktoré vládli v zbore sa podpísali aj pod samotný Víťazný február. Vtedy prezident Edvard Beneš prijal demisiu ministrov a k moci sa definitívne dostali komunisti.
Záverečné skúšky absolventov výcviku veliteľov staníc Zboru národnej bezpečnosti sa máji 1P48 konali v Senci. Odtiaľ putovali velitelia na svoje pôsobiská po celom Slovensku.
„Predsedom skúšobnej komisie bol zemský veliteľ Zboru národnej bezpečnosti podplukovník Lipka. Popoludní zavítal na záverečné skúšky aj povereník vnútra Dr. D.Okáli,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.
Po skončení skúšok pochodovali absolventi výcviku ulicami Senca. Okrem toho Daniel Okáli vyznamenal 18 absolventov školy, účastníkov Slovenského národného povstania, radom Slovenského národného povstania II. a III. triedy.