Sekcia

Rok 1958: Európski krasokorčuliari v bratislavských firmách

Bol koniec januára 1958 a v Bratislave sa schádzajú najlepší krasokorčuliari Európy, aby súťažili o titul majstra starého kontinentu. Ľudia mohli športovcov stretávať nielen na ulici, ale aj vo výrobných podnikoch.

 

     Pred areálmi a budovami, kde sa pohybovali domáci i zahraniční krasokorčuliari sa zhromažďovali ich fanúšikovia, predovšetkým deti, ktoré sa snažili získať vzácny autogram. Mnohí z nich dnes spomínajú na to ako sa pred 58 rokmi snažili „uloviť“ nejakú hviezdu, pričom museli čakať aj niekoľko hodín.

     Známych krasokorčuliarov mali možnosť osobne stretnúť predovšetkým poprední predstavitelia krasokorčuliarskeho zväzu  a rovnako aj členovia  straníckych a štátnych aparátov. Tí mali možnosť vidieť športovcov napríklad na slávnostnej recepcii.

     Vládna garnitúra však potrebovala prezentovať aj svoje hospodárstvo, preto vytvorila zostavu patronátnych závodov, ktoré sa mali starať nielen o zabezpečenie majstrovstiev, ale aj o výpravy jednotlivých štátnych reprezentácií. Raritou bolo napríklad to, že za pomoci prekladateľa mohli s krasokorčuliarmi komunikovať aj robotníci v bratislavských fabrikách počas pracovnej doby.

 

 

     Unikátne obrázky vznikali vo výrobných halách, kde krasokorčuliarom darovali  sladkosti z bratislavského Stollwercku. Reprezentanti si prezerali výrobné linky v Matadore a bolo ich možné vidieť ako pozorujú pri práci sústružníčku v závode BEZ.

    „Patronátny podnik  Bratislavské elektrotechnické závody privítal 29.januára 1958 reprezentantov Maďarska, ktorí si prezreli výrobnú prevádzku a strávili niekoľko hodín v družnej besede s pracovníkmi závodu,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

     V tom čase svetoznámy výrobca sladkostí a cukroviniek Stollwerck si takpovediac na pár dní „adoptoval, reprezentáciu Holandského kráľovstva. Nezaobišlo sa to samozrejme ani bez návštevy v samotnej výrobe.

     V prípade krasokorčuľovania to bola v Stollwercku ďalšia vzácna návšteve v tom desaťročí. Začiatkom 50.rokov bola v tejto firme vynikajúca česká krasokorčuliarka Ája Vrzáňová. Keďže o niekoľko týždňov na to emigrovala, fabrika sa touto vzácnou návštevou vtedy verejne chváliť nemohla.

 

 

       „Účastníci majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní z Holandska navštívili svoj patronátny závod n.p. Stollwerck. Posedeli so zástupcami vedenia podniku, prezreli si jednotlivé oddelenia prevádzky a samozrejme niektorí  ochutnali aj sladké výrobky z produkcie tejto firmy,“ píše sa v agentúrnom servise.

    Členovia reprezentačného výberu Anglicka sa zasa v hoteli Carlton stretli so zástupcami svojho patronátneho závodu Matador Bratislava, s ktorými diskutovali hlavne o očakávaniach športovcov, ktorí prišli zápoliť o európske medaily.

     Ďalší s patronátnych závodov ME v krasokorčuľovaní  Pozemné stavby Bratislava zasa zaviedli zahraničných športovcov do vysokoškolského internátu, na ktorého budovaní sa podieľali. Študenti v jedálni využili návštevu holandských krasokorčuliarok a popýtali si od nich autogramy. Na oplátku za to im dali  časopis Život, ktorého číslo je zväčša venované európskemu šampionátu.

    „Naši študenti ubytovaní v Mladej Garde boli veľmi radi návšteve holandských krasokorčuliarov a vyprevadili ich aspoň za brány svojho krásneho domova,“ hovorí agentúrna správa.

 

 

      Popoludní 31. januára sa stretli účastníci ME z Nemeckej spolkovej republiky v priateľskom posedení v Závodnom klube ROH n.p. Kablo so zástupcami svojich patronátnych závodov Slovenské plynárne, Kablo a Slovnaft. Nemeckým pretekárkam sa veľmi páčili najmä slovenské ľudové umelecké výrobky.

     Účastníci európskeho šampionátu a členovia poľskej reprezentačnej výpravy zavítali aj medzi pracujúcich n.p. Bratislavské tukové závody, ktoré si spolu a n.p. Ťažba štrkov a pieskov v Bratislave prevzali nad poľskými krasokorčuliarmi patronát.

      

 

 

 

      Okrasou hlavného mesta Slovenska bol vynovený a ozdobne nasvietený zimný štadión, kde prebiehali súťaže v jednotlivých kategóriách. Najväčšou ozdobou bratislavského európskeho šampionátu v roku 1958 bol však náš reprezentant Karol Divín. Elegán na korčuliach sa fanúšikom za ich priazeň a skvelú atmosféru počas pretekov odmenil zlatou medailou.

 

 

FOTO: Majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave 1958. Víťaz a majster Európy Karol Divín pozdravuje divákov, ktorí mu pripravili nadšené ovácie. Foto: Archív TASR, Š.Petráš, 31.januára 1958.