ROK 1960: Štátna opera v Banskej Bystrici začína písať svoju históriu
Po operných scénach v Bratislave a v Košiciach vzniká profesionálna spevoherná scéna aj na strednom Slovensku. Prvé premiérové predstavenie uviedli v Banskej Bystrici 23.januára 1960.
Banská Bystrica sa oficiálne dostáva na opernú mapu Európy. V zrenovovaných priestoroch Národného domu tu po prvýkrát v premiére zazneli operné árie v podaní spevákov nového profesionálneho súboru.
Návrh na zriadenie spevohry v Banskej Bystrici, ktorá by bola pobočkou zvolenského divadla, padol už v roku 1949. Celý projekt sa podarilo zrealizovať do definitívnej podoby až v roku 1959, kedy v apríli nadobudlo platnosť uznesenie Zboru povereníkov.
Rozhodnutím sa oficiálne potvrdila nová profesionálna scéna a dostala meno Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského so sídlom v Banskej Bystrici. Jej cieľom bolo pripravovať operné predstavenia ako charakteristický druh žánru pre toto divadlo.
„Pre Banskú Bystricu bol 23. január 1960 dňom významnej kultúrnej udalosti. V renovovanej sále Národného domu sa prvý raz predstavili - ako tretí v profesionálny operný kolektív na Slovensku - umelci Divadla J.G.Tajovského v opere Eva od národného umelca J.B. Foerstra,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.
Pred samotným predstavením odznel aj slávnostný prejav k prvej premiére, ktorý na pódiu predniesol námestník ministra školstva a kultúry súdruh Pelíšek. Premiéra opery, v ktorej sa predstavili Mária Urbanová, Viliam Boksa a Ladislav Longauer, zožala veľký úspech. Takto úspešne odštartovala operná scéna v Banskej Bystrici.
Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa v júli 1993 spevohra osamostatnila a získala nový štatút i názov Štátna opera, ktorý má dodnes. Rovnako stále sídli v Národnom dome, ktorý bol postavený v rokoch 1927 až 1929. V posledných rokoch žne banskobystrická opera úspechy nie len na domácej scéne. Predstavenia tohto súboru už videli diváci v mnohých európskych krajinách i v Japonsku.