Sekcia

Rok 1961: Sovietski vedci vyslali do kozmu prvého človeka

Milióny očí sa 12.apríla 1961 upierali k oblohe, hoci ľudia dobre vedeli, že sovietsku vesmírnu raketu neuvidia. V socialistickom Československu vzdávajú hold úspechom sovietskych vedcov a odvahe kozmonauta Jurija Gagarina.

 

Všetky oznamovacie prostriedky hlásia skvelú novinu. Sovietski vedci vyhrávajú súboj s americkým vesmírnym programom a posielajú do kozmu pilotovanú raketu, v ktorej sedí ruský kozmonaut. V školách sa rozprúdili diskusie o tom čo bude zaznamenať tento krok pre ľudstvo a kam posunie hranice vedy.

Práca na istý čas zastavuje aj v slovenských závodoch a ľudia diskutujú o nevšednom úspechu socialistickej vedy. Meno sovietskeho kozmonauta sa stáva symbolom odvahy, odhodlania a synonymom úspechu. Niet sa preto čo čudovať, že údernícke brigády socialistickej práce si meno  Gagarina pridávajú do svojich názvov.

 

 

Prvým človekom vo vesmíre sa 12. apríla 1961 stal dôstojník Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), letec a kozmonaut 27-ročný Jurij Alexejevič Gagarin. Preto sa tento považuje za triumf vedy a všetkých, ktorí aj v súčasnosti pracujú v oblasti kozmického priemyslu.

V dejinách kozmonautiky ale i v povedomí ľudí zostane navždy zapísaný výrok sovietskeho kozmonauta  "Pojechali". Ten sa stal najmä pre vtedajších ľúdí zo socialistického bloku symbolom úspechu techniky i odvahy človeka. Gagarin ho vyslovil vo chvíli, keď vesmírna loď Vostok zdolávala zemskú príťažlivosť.

Legendárny Gagarinov let trval 108 minút, stal sa potvrdením prvenstva ZSSR v rozvoji pilotovaných kozmických letov a zvládnutí kozmických technológií. V tom čase totiž prebiehali medzi Spojenými štátnym a ZSSR preteky vesmírnych programov.

 

FOTO: Kozmonauti v školských laviciach Aj tí kozmonauti, ktorí už v Kozme lietali, budú opäť riadiť vesmírne koráby vyhlásil v nedávnom interview Jurij Gagarin. Preto tiež musia stále trénovať a pripravovať sa na nové úlohy. Kozmonauti sa usilovne venujú štúdiu na Vojenskej leteckej akadémii Nikolaja Žukovského v Moskve. Aj cez prestávky sa hovorí neustále o Kozme. Pavel Popovič /Vostov 4/, Alexej Leonov /Voschod 2/ a Jurij Gagarin obdivujú fotografie zhotovené automatickou stanicou Luna 9. Foto: Archív TASR, reprodukcia.

 

Sovietsky kozmický program sa začal rozvíjať už v druhej polovici 50. rokov 20. storočia a od začiatku išlo o koncepciu na podporu armády. Ozbrojené sily ZSSR vtedy chceli nadobudnúť vojenskú prevahu nad - podľa vtedajšej ideológie - "kapitalistickým svetom".

Prvá umelá družica Sputnik sa dostala na obežnú dráhu v októbri 1957. Sovietske vedenie sa potom rozhodlo urýchliť program letu prvého človeka do vesmíru. V rámci programu Zenit sa mal začať vypracovávať projekt vesmírnej lode Vostok.

Do vesmíru sa pred človekom dostali najskôr zvieratá; z nich najznámejším sa stal pes Lajka, ktorého do kozmu vyniesla raketa Sputnik-2. Potom nadišiel 12. apríl 1961 a správa o tom, že Jurij Gagarin ako prvý človek vzlietol do vesmíru na lodi Vostok-1 a po lete úspešne pristál.

 

FOTO: Sovietski kozmonauti sa usilovne venujú štúdiu na Vojenskej leteckej akadémii Nikolaja Žukovského v Moskve. Andrijan Nikolajev /Vostok 3/, Valerij Bykovskij /Vostok 5/, Pavel Popovič /Vostok 4/ a Jurij Gagarin v laboratóriu Žukovského akadémie. Foto: Archív TASR, reprodukcia.

 

Jurij  Gagarin sa narodil  9.marca 1934 v dedinke Kľušino v Smolenskej oblasti v dnešnom Rusku. Bol z jednoduchej roľníckej rodiny a jeho rodičia pracovali v kolchoze.

Dokončil šesť triedu základnú školu a rozhodol sa vyučiť remeslu. Prijali ho do učilišťa pri podniku poľnohospodárskych strojov v Ľuberci pri Moskve a mal sa stať zlievačom. Súčasne vo večernej škole robotníckej mládeže chodil do 7. triedy, aby mal úplné stredné vzdelanie.  Po dokončení učilišťa roku 1951 bol ako jeden z najlepších učňov vybraný na ďalšie štúdium na Saratovskej priemyselnej škole.

Na štúdium v škole civilného letectva ho prijali až na tretí krát a neskôr sa dostal na vojenskú leteckú školu v Oremburgu. Po zložení skúšok začal lietať na strojoch  MIG- 15. Následne sa dostal do výcvikovej skupiny sovietskych kozmonautov. Šéf sovietskeho výskumu Koroľov ho nakoniec poveril pilotovaním kozmickej lode na obežnej dráhe Zeme.

 

 

Gagarin bol  prvým človekom, ktorý sa dostal na palube nosnej rakety do kozmického priestoru. Zahynul tragicky 27.marca 1968 v dôsledku leteckej havárie vo Vladimirskej oblasti. Okolnosti havárie zostali dlhé roky nezverejnené. Tie sa dostali na verejnosť až v roku 2013 na základe výpovede jedného z jeho kolegov.

Zdroje: www.un.org, www.roscosmos.ru, www.planetarium-moscow.ru, www.space-museum.ru, www.astronet.ru, www.federalspace.ru, www.calend.ru, 24news.ru, Boľšaja sovetskaja enciklopedija