Sekcia

Rok 1965: Otvorili najväčšiu prevádzku na výrobu sušeného mlieka v republike

Produkcia socialistického poľnohospodárstva v polovici 60.rokov minulého storočia rastie ako aj výstavba potravinárskych podnikov na Slovensku. Jedným z nich je aj mliekarenský závod v Čalove (dnes Veľký Meder).

 

      Nový závod na juhu Slovenska v najbližších rokoch zamestná stovky ľudí. Okrem klasického spracovania mlieka sa bude špecializovať na výrobu sušeného mlieka, po ktorom sa neustále zvyšuje dopyt.

      Na slávnostnom spustení prevádzky sa 11.januára 1966 zúčastnili stranícki a štátni predstavitelia. Závod oficiálne odovzdali do prevádzky minister potravinárskeho priemyslu Vratislav Krutina spolu s povereníkom Slovenskej národnej rady pre potravinársky priemysel Jozefom Gajdošíkom.

 

FOTO: Záber z plnenia vriec sušeným mliekom, ktorého denne vyrobia okolo 15 tisíc kilogramov. Foto: Archív TASR, autor K.Cích. 11.januára 1965.

 

       „Závod bol  postavený s investičným nákladom 20 miliónov korún a bude spracúvať denne 250 000 litrov mlieka, z čoho sa asi 180 000 litrov usuší. S takouto kapacitou sa dostáva čalovský závod na prvé miesto nielen v Československu, ale aj v celej strednej Európe,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

 

 

       Závod disponuje modernými technológiami pre sušenie mlieka i jeho prípravu pre uskladnenie a prepravu. Podľa údajov v projekte bola prevádzka schopná denne vyrobiť okolo 1,5 tony sušeného mlieka.

 

FOTO: Pracovníci sušiarne inžinieri Margita a Igor Kačeňákovci, majster sušiarne Jozef Ďurka a Eva Kočváhová pri porade. V pozadí mazutový kotol na zohrievanie sušiaceho vzduchu. Foto: Archív TASR, autor K.Cích. 11.januára 1965.