Sekcia

Rok 1966:Verejná bezpečnosť si osvojuje nový spôsob sebaobrany

Príslušníci Verejnej bezpečnosti si začali osvojovať nový spôsob sebaobrany bez zbrane SAMBO. Vznikla v Sovietskom zväze a praktizujú ho aj v KGB. Jednoduché údery a hmaty pacifikujú delikventa rýchlejšie.

 

     Krajská správa Zbornu národnej bezpečnosti v Bratislave pristúpila k pravidelnému výcviku príslušníkov Verejnej bezpečnosti.Títo si osvojujú nový spôsob obrany, tzv. sebaobranu SAMBO. Výcvik vedie inštruktor Vojtech Levský. 

Inštruktor Vojtech Levský názorne predvádza príslušníkom VB, ako sa treba brániť proti napadnutiu. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/23. augusta 1966

 

     Sambo - sebaobrana bez zbrane,  je ruský bojový systém, ktorý vysoko efektívne využíva najjednoduchšie hmaty a údery.  V športovom sambe sú povolené mnohé chvaty, ktoré sú zakázané v džude, v bojovom sambe sa pripúšťajú aj údery hlavou a kopy do rozkroku.

     Sambo sa zrodilo v Sovietskom zväze. Za jeho tvorcu je považovaný Vasilij Osčepkov, rodák z ostrova Sachalin, ktorý sa  v Tokiu na začiatku 20. storočia zoznámil s iným bojovým umením – džudom. Po návrate domov sa stal profesionálnym vojakom Červenej armády a v Moskve začal v roku 1929 vyučovať džudo obohatené o svoje prvky.

     Osčepkova neskôr obvinili zo špionáže pre Japoncov a stal  sa obeťou Stalinových čistiek. Pokračovateľmi nového bojového štýlu boli Osčepkovovi žiaci. Premenovali ho na Sambo, ktoré už existovalo (išlo o bojový štýl vytvorený pre potreby tajnej polície, doplnený o prvky jujutsu, boxu a grécko-rímskeho štýlu. Autorom výrazu je Viktor Spiridonov, ktorý tento štýl boja vytvoril).

Predvádzanie delikvinta. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/23. augusta 1966

 

     O potrebách bojového umenia pre armádu sa v Rusku začalo hovoriť už v roku 1927. Prvé exhibície sa uskutočnili v roku 1928 a Oščepkovov bojový štýl si rýchlo získal priazeň armády.  Vytvoril tréningový program, ktorý využívali aj v prvej moskovskej vojenskej akadémii, ktorá vznikla v roku 1932. Na akadémii došlo ku konfrontácii Oščepkovho džuda a Spiridonovho Samba, ktoré bolo dovtedy určené pre tajnú políciu. Postupne bolo Sambo porazené a autori oboch štýlov prerušili spoločné kontakty. Oščepkovo džudo malo navrch aj preto, že zahŕňalo zápasnícke štýly jednotlivých národov Sovietskeho zväzu.

     Oščepkovo džudo sa postupne stalo hlavným výcvikovým štýlom pre potreby tajnej polície.  Keď v roku 1937 Japonsko napadlo Čínu, tak zostalo džudo v Sovietskom zväze nežiadúce. Oščepkova ako „tajného agenta Japoncov“ zatkli a o niekoľko dní vyšla správa, že zomrel na srdečnú slabosť. Nikto si však nedovolil tento prepracovaný bojový systém zrušiť. Premenovali ho a začali tvrdiť, že vychádza z tradičných – kaukazských zápasníckych štýlov a nie z japonského džuda. V roku 1940 potom vyšla prvá príručka nového Samba, Kurz sebaobrany bez zbrane, ktorej autorom bol V. Volkov – žiak oboch bojových majstrov Spiridova aj Oščepkova. V roku 1946 sa sovietsky voľný štýl oficiálne premenoval na Sambo.

     Do krajín východného bloku sa začalo Sambo šíriť v 50. rokoch. V 60. rokoch ho uznala aj medzinárodná zápasnícka federácia FILA za medzinárodný zápasnícky štýl.  

Obrana proti útoku stoličkou. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/23. augusta 1966