Sekcia

Slovenská hokejová legenda Ján Starší dnes oslavuje narodeniny

Dňa 17. októbra 1933 sa v dedinke Sokolče na Liptove narodil hokejista Ján Starší. V tej istej obci sa narodil aj ďalší slávny hokejista a hráč NHL Stan Mikita. Na mape by sme túto dedinu dnes márne hľadali, pretože ju zaliali vody priehrady Liptovská Mara.

Začiatkom januára 1957 si to Slovan Bratislava ÚNV rozdal s výberom ZSSR, v ktorom Slovanisti podľahli 2:6. Na začiatku zápasu si kapitáni družstiev Bobrov (v čiapke) a Ján Starší vymenili vlajky. Foto: Archív TASR, autor Štefan Petráš, 8. januára 1957.

 

 

     Ján Starší svoje hokejové začiatky absolvoval v Liptovskom Mikuláši, odkiaľ prešiel do bratislavského Slovana, za ktorý od roku 1952 hral 14 sezón s výnimkou dvoch študijných rokov v Prahe (1954-56), počas ktorých obliekal dres predchodcu dnešnej Sparty Spartaka Sokolo.

     Jeho strelecké schopnosti a čuch na góly sa prejavili už v dorasteneckých rokoch. V drese Liptovského Mikuláša si zahral proti Vrútkam už ako 16-ročný. Mikuláš vtedy zdolal svojho súpera 42:0 a Starší v ňom strelil 15 gólov. V mladosti však vynikal aj v stolnom tenise, zdobí ho dorastenecký slovenský titul v dvojhre a československý v štvorhre. Vynikal však aj vo futbale a basketbale.

     V najvyššej československej súťaži odohral viac ako 300 zápasov, nastrieľal v nich 267 gólov a v roku 1960 sa stal s 26 presnými zásahmi aj jej najlepším kanonierom. Československú republiku reprezentoval v 73 zápasoch, v ktorých nastrieľal 29 gólov. Za najväčšie hráčske úspechy slovenského hokejistu možno považovať striebro z Majstrovstiev sveta 1961 vo Švajčiarsku, kde naši vybojovali striebro a len vďaka výhre Kanady nad ZSSR im ušiel titul majstrov sveta. Do povedomia sa Starší zapísal aj ako vlajkonosič na ZOH 1960 v Squaw Valley, keď sa mu tejto pocty dostalo ako prvému slovenskému hokejistovi. 

     To, čoho sa ako tréner nedočkal v Slovane, si vynahradil ako tréner v Nemecku, kde získal majstrovské tituly s SC Riesersee  a SB Rosenheim v sezóne 1988/89. Ako tréner, ale zažil najväčšie úspechy v československej reprezentácii, s ktorou vo dvojici s Karlom Gutom získal dva tituly majstrov sveta v rokoch 1976 a 1977. Počas ich 6-ročného spoločného koučovania reprezentácia neskončila nikdy horšie ako druhá. V roku 1976 v Kanade úspešne zvládli aj Kanadský pohár.

     Ján Starší je členom Siene slávy IIHF, Siene slávy slovenského hokeja, Siene slávy nemeckého hokeja a Siene slávy českého hokeja. V roku 2003 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Žijúca legenda slovenského ľadového hokeja, vynikajúci československý reprezentant a tréner Ján Starší. Foto: Archív TASR, autor V.Benko, 3. decembra 2004.