Rok 1990: V Predmieri zachránili pôvodnú sochu Štefánika
V malej obci na strednom Považí v Predmieri, okres Žilina, sa podarilo miestnym občanom zachrániť pôvodnú sochu M. R. Štefánika.
Už dva týždne po smrti Milana Rastislava Štefánika odhalili v obci Predmier 19. mája 1919 prvú mohylu venovanú jeho pamiatke. Na jej realizáciu výrazne prispeli aj vojaci 18. pešieho pluku z Hradca Králové, ktorý vykonával hliadkovú a strážnu službu na Považí smerom k Žiline. Vojaci s legionármi a občanmi Predmiera odstránili mohylu uhorskej kráľovnej Alžbety, známej ako Sisi, a na jej mieste postavili Štefánikovu mohylu.
O takmer 11 rokov neskôr v obci Predmier postavili na mieste mohyly 19. októbra 1930 Štefánikovu sochu z pieskovca a v životnej veľkosti. Jej autorom bol Pavol Bán. V roku 1991 ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
"V najkritickejších rokoch chránili túto sochu v nepretržitých hliadkach bývalí francúzski legionári i ďalší občania odhodlaní pomocou sirény zvolať ľudí na jej ochranu.
Sochu v životnej veľkosti čiastočne reštaurovali v roku 1968. Na podstavci sa zachoval nápis "Pomník vystavený obetavosťou Slovenského národa". Stojí na mieste prvej mohyly na Slovensku vybudovanej kráľovohradeckým peším plukom č. 18. Meno autora nie je jednoznačne určené, no výtvarníci - reštaurátori, ktorí hodlajú v jarných mesiacoch začať s reštaurovaním sochy chcú rozlúštiť aj meno autora začínajúceho písmenom B", píše sa v archívnej správe TASR.
Na predmierskom námestí prežila socha aj snahu komunistov o jej odstránenie. No tam, kde zlyhala aj totalitná komunistická moc, zaúradovala nešťastná náhoda. Počas veľkej búrky 8. júna 1998 vyvrátila víchrica 200-ročnú lipu, ktorej konáre sochu zdemolovali. Po jej rekonštrukcii ju slávnostne opäť odhalili 24. júla 1999.