Sekcia

Sovietsky kolchozník - vzor socialistického poľnohospodára

Začiatkom 50.rokov minulého storočia vládna garnitúra v Československu nastupuje raketovým tempom po vzore svojho sovietskeho brata na cestu kolektivizácie v poľnohospodárstve.

 

   Kolektivizácia a zakladanie družstiev nemali najmä na slovenskom poľnohospodárskom vidieku  veľkú podporu.  Ľudia pod nátlakom vstupovali do družstiev, ktoré mali zabezpečiť plánované hospodárenie s pôdou a chovom zvierat.

    Hoci sa mnohým družstvám nedarí dosahovať také výsledky, ako by chceli,  komunistický režim potrebuje úspech. Vzorom pre nášho roľníka nemôže byť nikto iný ako sovietsky kolchozník. Metódy spoza východnej hranice mali priniesť zaručený úspech.

    S pokrokovými metódami mali svoje skúsenosti aj na majetku Poľnohospodárskej majstrovskej školy v Sološnici v Západoslovenskom kraji. Tu sa vzorne uplatňovala moderná metóda výkrmu domácich zvierat a zvyšovania dojivosti podľa metódy P.A. Malininovej.

 

FOTO: Na majetku Poľnohospodárskej majstrovskej školy v Sološnici prekročili už v októbri celoročný plán dojivosti. Dojičky uplatňujú v práci zásady Malininovej metódy. Foto: Archív TASR, autor K.Cích, 18.novembra 1955.

 

    „Na majetku Poľnohospodárskej majstrovskej školy v Sološnici prekročili už v októbri celoročný plán dojivosti, keď do konca mesiaca nadojili od 50 kráv miesto plánovaných 140.000 litrov o 8.322 litrov mlieka viac. Celoročný plán dodávok na verejné zásobovanie prekročili už o 7 percent,“ uvádza sa v agentúrnej správe z novembra 1955.

    Podľa vtedajších zistení neklesla dojivosť kráv pod 9.4 litra a v mesiacoch máj, jún a v júl nadojili od každej kravy priemerne viac ako 12 litrov mlieka denne. Vysokú dojivosť dosahovali na tomto majetku už pred tým, ale nárast zaznamenali po tom, ako začali uplatňovať metódu Malininovej metódu.

 

 

     Dojičky spomínaného majetku uplatňujú v práci zásady tejto metódy a to predovšetkým správne ošetrovanie a čistenie dojníc, pravidelné kŕmenie a dojenie spojené s masážou vemena.

    „Každá z nich sa stará o 10 kráv, pre ktoré si sama pripravuje krmivo, kŕmi ich a dojí. Aby svoju prácu ešte viac skvalitnili, začali navzájom súťažiť o najvyššiu dojivosť,“ píše sa v správe. Paulína Elízová sa zaviazala nadojiť od jednej kravy ročne o 1200 litrov mlieka viac.

    Súťaženie i prácu dojičiek mal pod drobnohľadom zootechnik Ján Chvíľa, ktorý výsledky denne zapisoval na tabuľu, aby mali dojičky prehľad o svojej práci.