Sekcia

Rok 1964: Deti zo Špačiniec zváža do školy školský autobus

Pracovníci Štátnych majetkov v Špačinciach na hospodárstve Nový Dvor majú 28 školopovinných detí. Až do vlaňajšej jesene dopravovali deti do školy v Trnave konským povozom. Dnes majú vlastný školský autobus.

     Denne museli školáci absolvovať 7 km vzdialenosť do Trnavy. Takéto dlhé únavné cestovanie najmä v zimných mesiacoch sa prejavovalo v zhoršenom prospechu detí, čo zas vyvolávalo v nich nežiadúce komplexy.

 

     Vedenie Štátneho majetku a Závodného výboru základnej organizácie ROH požiadali ČSAD aby zaviedla na hospodárstvo autobusovú linku. Táto žiadosť bola zamietnutá. Potom sa rozhodli kúpiť vyradenú autobusovú vlečku, ktorú chceli ťahať vlastným traktorom. S týmto zase nesúhlasil dopravný inšpektorát. Napokon teda kúpili od armády vyradený autobus. Dali ho opraviť a od novembra minulého roku trikrát denne odvážajú ním deti do Trnavy. Deti majú radosť, lepšie sa učia, aj rodičia sú šťastní.

Deti sú teraz usmiate a šťastné, ale pred rokom, ani nehodno spomínať. Foto: archív TASR, autor K. Cích/13. marca 1964

 

     Prvé školské autobusy začali jazdiť ešte v 19. storočí vo Veľkej Británii. V súčasnosti sú typické hlavne pre Spojené štáty americké, kde žlté autobusy jazdia približne na 5 tisíc trasách.

     V Európe prevážajú špeciálne školské autobusy najviac žiakov v Nemecku, Rakúsku, Luxembursku, Taliansku a Írsku. Vo východnom Fínsku sú tieto autobusy aj prevenciou pred medveďmi a vlkmi.

     Na Slovensku sa o zavedení špeciálnych školských autobusov začalo diskutovať v roku 2005. S nápadom prišlo Združenie miest a obcí Slovenska. Prvá škola, ktorá týmto spôsobom začala zvážať deti na vyučovanie bola v roku 2006 ZŠ v Gbeloch.

Autobus s deťmi uháňa do Trnavy. Foto: archív TASR, autor K. Cích/13. marca 1964