Rok 1952:Pocta najväčšiemu maďarskému spisovateľovi M. Jókaimu
V nedeľu 28. septembra v Komárne slávnostne odhalili pomník velikána maďarskej kultúry, komárňanského rodáka, spisovateľa Móra Jókaiho.
Odhalenie pomníka Mórovi Jókaimu bolo významnou kultúrnopolitickou udalosťou. Zúčastnila sa na nej delegácia slovenských spisovateľov na čele s predsedom slovenskej sekcie Zväzu čs. spisovateľov Milanom Lajčiakom.
Prítomných občanov a mládež pozdravil zátupca generálneho konzulátu Maďarskej ľudovej republiky v Bratislave vicekonzul József Sztanko, predseda Kultúrneho spolku maďarských pracujúcich v Československu Júliusz Lőrincz.
Mór Jókai (1825 – 1904) patril v Maďarsku k najčítanejším autorom. Vyštudoval právo, venoval sa však prevažne písaniu a vydal vyše 300 titulov. Do literárnych kruhov ho ako právnického praktikanta priviedol Sándor Petőfi, s ktorým v roku 1848 stál na čele revolučnej mládeže, v revolučnom roku 1848 redigoval noviny, neskôr bol poslancom uhorského snemu.
Jókaiho romány sú prepletené iluzórnymi, fantastickými prvkami, čo dáva jeho dielam typický romantický charakter. V roku 1846 vyšiel jeho prvý román Všedné dni. Medzi najznámejšie romány patria Uhorský nabob, Zoltán Kárpáthy, Synovia muža s kamenným srdcom, v ktorých zobrazil maďarskú predrevolučnú spoločnosť a dobu revolúcie roku 1848.
Ovplyvnený francúzskymi romantikmi (Victorom Hugom, Alexandrom Dumasom a Julesom Vernom) a obdivom k technickému pokroku, písal Jókai romány s fantastickými prvkami: Čierne diamanty, Zlatý muž. Známe sú aj romány Posledné dni janičiarov, Kráľ pirátov, Milovaný až na popravisko, Levočská biela pani a i.