Štát chce rozptýliť pochybnosti o kvalite mrazeného mäsa
Domáca produkcia mäsa v polovici 50.rokov minulého storočia pomaly ustupuje. Na ťahu by mali byť jednotné roľnícke družstvá masívne podporované ľudovodemokratickým štátom. Mäso však treba vo veľkom skladovať a prevážať. Ľudia však kvalite mrazeného mäsa stále neveria.
Družstvá sa začínajú postupne čoraz viac venovať živočíšnej výrobe. Vyššia produkcia mäsa však bude potrebovať aj nové metódy jeho spracovania a hlavne uskladnenia. Ľudia však v tomto období dôverujú iba čerstvému mäsu, prípadne údeným či zasoleným výrobkom. O čerstvosti mrazených a konzervovaných výrobkov majú stále pochybnosti.
V tom čase na Slovensku vzniká množstvo stravovacích zariadení priamo v závodoch a inštitúciách. Mrazené mäso sa teda dá jednoduchšie uskladniť na niekoľko dní. Zredukuje sa teda aj množstvo vynaložených prostriedkov na každodennú prepravu tovaru.
V rámci osvety štát prichádza s viacerými aktivitami, ktoré by mali rozptýliť pochybnosti gazdiniek i profesionálnych kuchárov o mrazenom mäse, ktoré sa takto dalo uskladniť na niekoľko mesiacov v rôznych podobách.
„V snahe rozptýliť nesprávne názory na kvalitu a využitie mrazeného mäsa, usporiadal Výskumný ústav mraziarenský, Ústav pre výskum výživy ľudu v Bratislave a Povereníctvo obchodu, hlavná správa maloobchodu s potravinárskym tovarom v piatok 17. februára besedu so zástupcami tlače, filmu a rozhlasu, spojenú s ochutnávaním jedál, vyrobených z mrazeného mäsa,“ uvádza sa v správe z archívu TASR.
Prednášky a odborné diskusie pripravili zamestnanci výskumného ústavu. Na prípravu jedál z mrazeného mäsa si do Bratislavy pozvali profesionálne kuchárky z nemocníc z okresných a krajských miest. Tie už absolvovali odbornú prax pod vedením hlavného kuchára Ústavu pre výskum výživy ľudu Jána Kollárika. Počas prezentačného podujatia pripravovali a servírovali jedlá pripravené z mrazeného mäsa a polotovarov pozvaným hosťom a novinárom.