Na štátnom majetku v Bajči navrhli maštaľ budúcnosti
V polovici novembra 1963 beží na Štátnom majetku v Bajči v Komárňanskom okrese skúšobná prevádzka nového typu kravína. Návrh maštale budúcnosti pre dojnice vypracovali zamestnanci J.Cibuľka, P. Príbeľský a J. Čistý.
Objekt kraviarne na ustajnenie, kŕmenie a dojenie s označením ŠM Bajč -300 má priniesť lepšiu starostlivosť o dojnice, lepšie výsledky a predovšetkým efektivitu práce. Nový kravín je určený pre celkove 300 dojníc.
„Namiesto 27 ľudí, potrebných pri tradičnom ustajnení stará sa o 300 kráv iba deväť ľudí, čím sa zvýšila produktivita práce na 235 percent,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.
Kravy boli ustajnené v štyroch dobre vetraných ležiskách po 75 kusov. Každé ležisko bolo napojené dverami na krmovisko, ktoré je uprostred objektu. Sem prichádzali kravy trikrát denne na kŕmenie. Uprostred miestnosti boli válovy, do ktorých sa krmivo prisúvalo automaticky. Celý mechanizmus mal ovládať jeden človek z riadiaceho pultu.
Moderná technológia kŕmenia mala vtedy niekoľko krokov. Do prejazdnej prípravovne sa doviezlo krmivo traktorom. Samohybný portálový žeriav so závesným miešačom potom krmivo premiešal a zároveň ho približoval k dvom dopravníkom.
Ďalej sa krmivo dopravovalo do násypného koša a odtiaľ po šikmom priehradovom páse na hlavný dopravný pás, ktorý sa na konci maštale samočinne zastavoval. Z pása zosúval krmivo obežný zhrňovač do nižšie postavených žľabov. Naraz takto na krmovisku nakŕmili dojnice z dvoch ležísk. Každá krava mala svoje stojisko, na ktorom bola počas kŕmenia uviazaná.
Nová maštaľ mala dve rybinové dojárne, čo umožňovalo, že a v každej sa za 22 minút vydojilo 16 kráv. Celá technológia na spracovanie a uskladnenie mlieka mala spĺňať aj prísne hygienické kritériá. Z dojaceho stroja prechádzalo mlieko do mliečnice, kde sa v nádobách schladzovalo na určenú teplotu.