Sekcia

Najlepší rýchlopisci z republiky sa prvýkrát streli v Bratislave

Správne zaznamenať text pre ďalšie spracovanie, nebolo v polovici minulého storočia nič jednoduché. V čase, kedy neboli rozšírené nahrávacie zariadenia a počítače, toto všetko museli zvládnuť ľudia svojou šikovnosťou.

 

      História československého šampionátu v stenografii siaha do roku 1947. V jeho začiatkoch sa ho zúčastňovali predovšetkým súťažiaci z Čiech. Ich úlohou bolo zaznamenať diktovaný text a správne ho interpretovať v určitom čase. Na to bolo potrebné mať istý talent a nezaobišlo sa to bez štúdia a praxe.

      Podľa súťažných pravidiel museli súťažiaci rozdelení v kategóriách zvládnuť zaznamenať niekoľko minútový diktát. Tí najlepší boli schopní zachytiť až dvesto slov za minútu. Bolo však potrebné ich správne aj prepísať a interpretovať. Za chybné slová boli priraďované trestné body.

      Na tomto podujatí sa vytvorila aj súťažná kategória v písaní na stroji. To bola príležitosť aj pre  sekretárky a úradníkov, ktorých počet v v šesťdesiatych rokoch minulého storočia utešene narastal.

 

 

      Na Slovensku sa prvýkrát majstrovstvá ČSSR konali v roku 1963. Miestom konania bol Dom pionierov a mládeže Klementa Gottwalda v Bratislave. Dňa 7.decembra sa tu zišlo okolo 150 súťažiacich.

     „V stenografii súťažilo 50 pretekárov, najlepší rýchlopisci v republike písali diktát rýchlosťou 200 slov za minútu. V písaní na stroji a stenotypii pretekalo 100 účastníkov. Osobitnou disciplínou bolo písanie na stroji v ruskom, anglickom a nemeckom jazyku,“ uvádza sa v agentúrnej správe z roku 1963.

      Majstrovstvá Československa v stenografii sa konali do rozpadu spoločného štátu v roku 1992.   Stenografia sa ľudovo nazývala aj tesnopis alebo rýchlopis. Ide o metódu zapisovania súvisle interpretovaného textu zjednodušeným písmom a sériou znakov. Na základe toho sa potom dá presne prepísať zachytený text.