Sekcia

Slováci na poliach...dozrieva úroda

Letné brigády na pomoc poľnohospodárstvu sú v plnom prúde. Na poliach dozrieva tabak, chmeľ, melóny...

 

     V okrese Topoľčany, ktorý je tradičným pestovateľom chmeľu sa začal jeho zber. V desiatich poľnohospodárskych podnikoch ho majú na ploche vyše 180 hektárov. Medzi najlepšie družstvá v pestovaní chmeľu patrí JRD Hajná Nová Ves, ktoré v minulom roku v hektárových výnosoch (18 q na ha) skončilo na prvom mieste v okrese. 

Družstvo pestuje chmeľ na ploche vyše 16 ha. Foto: archív TASR, autor B. Palkovič/15. augusta 1973

 

     Ďalším JRD v topoľčianskom okrese, kde začali zber chmeľu je družstvo vo Veľkých Ripňanoch. Pestujú ho na vyše šesťdesiatich hektároch. Pri zbere chmeľu okrem pracovníkov družstva pomáha aj päťdesiat brigádnikov.

Zber chmeľu na JRD Veľké Ripňany. Foto: archív TASR, autor B. Palkovič/12. augusta 1977

 

     Na Štátnom majetku Kocovce, hospodárstvo Častkovce v okrese Trenčín, pestujú v tomto roku chmeľ na ploche 7 ha. V týchto dňoch končia mladé brigádničky Mária Masárová, Anna Hadbábna, Emília Stachová, Anna Ševcechová a Anna Pátková poslednú okopávku na dvojhektárovej mladej chmeľnici.

Na Štátnom majetku Kocovce, hospodárstvo Častkovce v okrese Trenčín, ošetrujú chmeľ. Brigádničky Mária Masárová, Anna Hadbábna, Emília Stachová, Anna Ševcechová a Anna Pátková. Foto: archív TASR, autor K. Cích/2. augusta 1961
Na Štátnom majetku Kocovce, hospodárstvo Častkovce v okrese Trenčín, ošetrujú chmeľ. Brigádničky Mária Masárová, Anna Hadbábna, Emília Stachová, Anna Ševcechová a Anna Pátková. Foto: archív TASR, autor K. Cích/2. augusta 1961

 

     Na poliach JRD v Bešeňovej, okres Nové Zámky dozreli melóny. Popri pekných výnosoch obilia a ďalších plodín zozbierajú aj bohatú úrodu melónov zo 7 ha plochy. Záhradník JRD Matej Solár starostlivým ošetrovaním priesad v skleníku a ich balíčkovaním sa pričiinil o to, že bešenovskí družstevníci prichádzajú na trh s melónmi s trojtýždňovým predstihom. Doteraz ich už dodali vyše 150 q.

 

     "Družstevníci v Sebechleboch, okres Krupina začali kolektívne hospodáriť iba na jeseň minulého roku. Utvorili si JRD III. typu. Do toho času sa tabak u nich nikdy nepestoval. Až v tomto roku začali pokusne pestovať viržinský tabak na 10 ha. Ťažké boli začiatky, lebo nebolo skúseností. Tým väčšia bola však radosť družstevníkov, keď začali teraz zberať prvú úrodu tabaku - plody svojej usilovnej práce. Toho roku im mimoriadne rýchlo dozrel. Sebechlebské družstevníčky už 21. júla vyšli na 10 ha lán a začali so zberom bohatej úrody tabaku, ktorý pestovalo družstvo prvýkrát pokusne na svojich poliach", píše sa v archívnej správe TASR.

Pohľad na krásnu bohatú úrodu tabaku sebechlebských družstevníkov. Foto: archív TASR, autor A. Suja/11. augusta 1953
Mária Hollá, vedúca tabačiarskej skupiny v Sebechleboch má radosť z prvej úrody tabaku na družstevných poliach. Hoci je zber len v začiatkoch, už doteraz zobrali 90 q tabaku. V tomto roku podľa predpokladov prekročia plánovaný výnos 12 q asi o 4 q na jednom ha. Tak peknú úrodu ani neočakávali. Ako zálohu na tohoročnú úrodu tabaku dostalo družstvo 40.000 nových Kčs. Po tohtoročných skúsenostiach vysadia sebechlebskí družstevníci v budúcom roku tabak ešte na väčšej výmere. Foto: archív TASR, autor A. Suja/11. augusta 1953

 

     Pracovníci Štátneho majetku v Želiezovciach v Levickom okrese, pestujú tabak na päťdesiathektárovej ploche. Vďaka starostlivému ošetrovaniu a postrekom proti škodcom, majú najpevnejší tabak v celom okrese. Minulý týždeň ho začali zberať. Predpokladajú zobrať z hektára z tohtoročnej úrody po 18 q tabaku. Špičkové výnosy však prevýšia aj 20 q.

Irena Kováčová a Magdaléna Lehotská teraz skončili dvojročnú poľnohospodársku učňovskú školu. Cez prázdniny pomáhajú pri zbere tabaku a od septembra budú pokračovať v štúdiu na Strednej poľnohospodárskej technickej škole. Irena Kováčová bude navštevovať túto školu v Šahách a Magdaléna Lehotská v Leviciach. Foto: archív TASR, autor Ľ. Fulle/2. augusta 1962