Sekcia

Rok 1962:Na kreslách z Tatra nábytku sedeli aj delegáti XXII. zjazdu KSSZ

Pracujúci závodu Tatra nábytok Martin vyrobili v minulom roku tovar nadplán za 662.000 Kčs. Teraz sa sústreďujú na výrobu moderných kresiel, z ktorých 40 percent zhotovujú pre export. Hlavnými odberateľmi je Sovietsky zväz a Východná India.

 

     "Výrobu rôznych druhov sedadiel neustále zlepšujú. Hlavnú úlohu na zvyšovaní výroby majú zlepšovatelia. V minulom roku podali do sto zlepšovacích návrhov, z ktorých bolo 64 realizovaných a ostatné sú rozpracované. Ich uskutočnením získa závod asi pol milióna korún ročne.

     Inžinier Dušan Oravec a majster Ján Gábriš sa vo svojich zlepšovateľských návrhoch zamerali na šetrenie drevnej suroviny a na odstránenie namáhavej ručnej práce. Medzi posledné zlepšovacie návrhy patrí ich mechanická zarážačka sedadlových rámov. Týmto strojom odstránili namáhavú ručnú prácu a produktivitu zvýšili o 30 percent", uvádza archívna správa TASR.

V závode Tatra nábytok značne znížili úrazovosť. Závod patrí medzi najlepšie v Stredoslovenskom kraji. V rámci zlepšovateľského hnutia zostrojil robotník Ondrej Vajda bezpečnostný kryt z plexiskla pre sústruh, na ktorom sa vyrábajú okrúhle nohy pre moderné stoličky. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. januára 1962

 

     V rámci technicko-organizačných opatrení zhotovil kolektív zámočníckej dielne frézu na platovanie stoličkových nôh, ktorou zvýšia produktivitu práce o sto percent. Odstránia ňou namáhavú ručnú prácu a ušetria jednu pracovnú silu.

Konštruktéri tohto stroja: inž. Štefan Petro (uprostred), zámočníci Bohuslav Hajtmanský a Rudolf Eartoš robia posledné úpravy, aby frézu dali v najbližších dňoch do prevádzky. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. januára 1962

 

     V minulom roku v závode Tatra nábytok v Martine zaviedli výrobu kresiel zo sklolaminátov. V počte 200 kusov ich vyexpedovali do Moskvy, kde sa konal historický XXII. zjazd KSSZ.

Moderné sklolaminátové kreslá. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. januára 1962

 

     V závode majú zamestnaných až 50 percent žien. Zároveň sa podnik zapojil do súťaže o titul Brigáda socialistickej práce. Súťaží v nej 183 pracovníkov v 19 kolektívoch. 

Medzi prvé kolektívy, ktoré titul získali, patrí 18 členný kolektív v stredisku moriareň, ktorý vedie Mária Krivošová. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. januára 1962
Pracovníčky ZO ČSM v Tatra nábytku v Martine Ľubica Adamčíková (sediaca) a Mária Baková majú radosť, že z ich závodu vychádzajú moderné sklolaminátové kreslá. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/25. januára 1962