Rok 1959: Šetrná ťažba dreva v Súľovských skalách
Okolie rázovitého Súľova má okrem prírodných krás aj rozsiahle bohatstvo listnatých a ihličnatých lesov. Na niektorých miestach je však ťažba, no najmä približovanie a odvoz drevnej hmoty, veľmi ťažký.
"Najhoršie terénne podmienky pre ťažbu dreva v okolí Súľovských skál pre motorové vozidlá, traktory, ba aj poťahy sú v okolí Čertových mlynov pri Súľovskom vodopáde pod Roháčom, v polesí Lesného závodu Bytča. Ročná ťažba v týchto miestach dosahuje až 900 kubíkov guľatiny, a preto sa pracovníci lesného závodu koncom minulého roka rozhodli postaviť tu dočasnú bezmotorovú gravitačnú lanovku.
Pri obsluhe gravitačnej lanovky a pri manipulácii s drevom pracuje iba sedem robotníkov. Odvážni montéri z lanovkárskej montážnej čaty Lesného závodu v Ružomberku, pod vedením Milana Rusnáka, použili za stožiare prenosné laná, silné stromy a prístupné bralá Súľovských skál. Na niektorých miestach visia laná až v 50-metrovej výške. Veľké kusy dreva, alebo i celé zväzky pôsobia pri spúšťaní do hlbokej doliny medzi bralami skál úchvatným dojmom. Náklady na stavbu lanovky boli iba 12.000 Kčs. Jej denný výkon je 20 až 25 kubíkov. Ročná úspora na nákladoch pri približovaní presahuje 40.000 Kčs", uvádza archívna správa TASR.