Rok 1957: Trnavské vlastivedné múzeum bude sídliť v bývalom kláštore klarisiek
Historické zbierky Krajského vlastivedného múzea v Trnave, budú po rekonštrukcii objektu umiestnené v budove, ktorú tu postavili v 13.storočí.
Obyvatelia Trnavského kraja, ale i návštevníci zo Slovenska i zahraničia budú mať už onedlho možnosť vidieť zbierky, ktoré budú pripomínať dejiny tohto regiónu od najstarších čias. Povereníctvo školstva a kultúry spolu k Krajským národným výborov v Bratislave rozhodlo, že sídlom múzea bude budova niekdajšieho kláštora klarisiek v Trnave.
Expozície i depozitár múzea sa pomaly začal plniť. Inštitúcia vzácne exponáty odkupuje od majiteľov zbierok, prípadne ich dostáva od zberateľov ako dary. Budova bývalého kláštora slúžila cirkevnej reholi až do polovice 18.stroročia. Neskôr tu bola umiestnená vojenská nemocnica a potom ústav pre duševne chorých vojakov.
Krajské vlastivedné múzeum v Trnave získa nové administratívne aj výstavné priestory. V 111 miestnostiach múzea vzniknú tri hlavné oddelenia, ktoré budú orientované na prírodovedecké, kultúrno-historické a národopisné expozície. Okrem toho tu vznikne archív, depozitár a knižnica.
„Uskutoční sa tu rozsiahla rekonštrukcia, pričom sa zachová pôvodný ráz budovy s prvkami barokového, gotického a pozdne renesančného slohu, ktorými ju architektonicky doplnili v roku 1691 talianski umelci pod vedením slávneho architekta Antónia Canaliho,“ uvádza sa v agentúrnych záznamoch z archívu TASR.
Časťou svojich zbierok prispel aj riaditeľ múzea František Matoušek, ktorý bol v tom čase uznávaným ornitológom. Rozsiahlu časť archívnych predmetov tvoria zbierkové fondy odkúpené od súkromného zberateľa, ktorý sa stal pracovníkom múzea. Tie boli základom národopisnej a historickej zbierky.
„Jadro múzea tvorí vyše 5000 exponátov, historických pamiatok a vzácnych nálezov zobrazujúcich život a kultúru našich predkov, ktoré predal múzeu známy trnavský zberateľ Štefan Parák. Jeho zbierka keramiky je jednou z najväčších na Slovensku. Okrem iného sú v nej aj dve vázy z 18.storočia, každá v hodnote vyše 8000 korún,“ píše sa v agentúrnej správe.