Sekcia

Rok 1971: O výrobky z ÚĽUVU je veľký záujem v zahraničí

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave združuje asi 1 800 ľudových výrobcov z celého Slovenska. O ich výrobky je enormný záujem predovšetkým v zahraničí.

 

     Ľudoví umelci zhotovujú pre ÚĽUV nepreberné množstvo vkusných, umelecky hodnotných i vtipných výrobkov. Je o ne veľký záujem v zahraničí. Výrobky z dreva, slamy, prútia, kukuričného šúpolia, tkaniny, rohoviny, perlete, kovu a iných materiálov tohto roku vyvezieme do USA, Kanady, Francúzska, Belgicka, Rakúska, NSR, Talianska, Holandska a ďalších štátov.

     Stanislav Trnka, 31-ročný modrotlačiar z Púchova je už tretí v Trnkovskej generácii, ktorý sa venuje modrotlači. Tú vyrába aj jeho 61-ročný otec Alojz a venoval sa jej i jeho dedo.

     Tento rok vyrobia na esport do Holandska 3000 kusov šatiek 90x90 cm s bielomodrým vzorom na tmavoindigovom podklade tlačenom na obidve strany.

 

Šatka z modrotlače určená na export do Holandska. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/17. apríla 1971

 

     Serafína Pátková z Bratislavy už šesť rokov zhotovuje vkusné bábiky z kukuričného šúpolia. ÚĽUV má tento rok vyviezť 25 000 takýchto bábik do USA, Francúzska, Rakúska a ďalších štátov. 

 

 

Serafína Pátková z Bratislavy zhotovuje vkusné bábiky z kukuričného šúpolia. Foto: archív TASR, autor A. Prakeš/17. apríla 1971

 

     V obci Brehy, okres Žiar nad Hronom, pracuje 56-ročný majster ľudovej umeleckej výroby, hrnčiar Jozef Brodziansky. V jeho generácii je už siedmy, čo hrnčiarskemu umeniu zasvätil svoj život.

     V časoch 1. svetovej vojny sa celá dedina venovala hrnčiarstvu. Po oslobodení sa táto tradícia zachovala v 14 rodinách a v súčasnosti zostal už len sám. Svoje výrobky - hrnčeky na mlieko, hrnce, panvice a ďalších asi 40 druhov výrobkov robí z červenobelavej prevíjanej hliny, ktorá je na tieto výrobky najlepšia.