Sekcia

Nesprávna výživa zamestnáva lekárov z Ústavu pre výskum výživy ľudu

Výskumný ústav výživy ľudu v Bratislave bol jediným zdravotníckym pracoviskom v ČSSR, ktorý sa zameriaval na oblasť humánnej výživy. Skúmal potreby bielkovín a bielkovinových zmesí vo výžive ľudu a zaoberal sa prevenciou a terapiou tzv. civilizačných ochorení.

 

     Obezita, diabetes, poruchy tukového metabolizmu vo vzťahu ku kardiovaskulárnym ochoreniam – to bola hlavná náplň bádania Ústavu pre výskum výživy ľudu v Bratislave, ktorý vznikol v roku 1952.

„Na klinickom oddelení tu liečia choroby z nesprávnej výživy a choroby tráviaceho ústrojenstva. Na oddeleniach fyziologickom a laboratórnom s izotopovým pracoviskom sa venujú výskumu problematiky fyziológie a patofyziológie výživy. Oddelenie výživy obyvateľstva rieši problémy výživy jednotlivých skupín obyvateľstva podľa veku a zamestnania a zaoberá sa tiež problematikou spoločného stravovania“, uvádza archívna správa TASR.

 

     Klinické oddelenie VÚVĽ malo 30 lôžok a dosiahlo popredné výsledky, ktoré boli s uznaním akceptované aj v zahraničí. Týkali sa najmä objasnenia úlohy vitamínu C a pektínu v metabolizme cholesterolu.

Klinické oddelenia ústavu sú prakticky a útulne zariadené, takže pacienti sa v ústave cítia ako doma. Foto: archív TASR, autor I. Gašparík/23. apríla 1956
Ústav pre výskum výživy ľudu je dobre technicky vybavený. Foto: archív TASR, autor I. Gašparík/23. apríla 1956
Účastníci vedeckej konferencie o problémoch výskumu výživy ľudu sa oboznamujú s prácou v potravinárskom laboratóriu ústavu. Foto: archív TASR, autor I. Gašparík/23. apríla 1956

 

     Na Slovensku bol až do roku 1948 platný zákon o lekárskej praxi z roku 1929, ktorý automaticky udeľoval titul odborného lekára všetkým absolventom medicíny.  V roku 1948 sa zaviedol trojročný výcvik lekárov a o dva roky neskôr bol prijatý zákon o zdravotníckych povolaniach. Prvé postgraduálne vzdelávanie v medicíne sa začalo v Trenčíne v máji 1953 keď zriadili Školské stredisko Povereníctva  zdravotníctva.  

     Prvé atestácie lekárov – špecialistov gastroenterológov sa vykonávali vo Výskumnom ústave výživy ľudu (dnešná budova francúzskeho veľvyslanectva na Hlavnom námestí). Ústav v tom čase viedol doc. MUDr. Andrej Bučko, DrSc.. Do roku 1978 atestovalo 24 gastroenterológov. V tom čase bolo na Slovensku 32 laparoskopov, 29 fibroskopov a 6 kolonoskopov (najmä v Bratislave).

Riaditeľ ústavu doc. MUDr. A. Bučko, DrSc. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/30. novembra 1960

 

     Medzi prvých popredných slovenských gastroenterológov patril Doc. MUDr. Andrej Bučko, DrSc. (1912 – 1994), ktorý bol jedným zo zakladateľov VÚVĽ a aj jeho dlhoročným riaditeľom. Zameriaval sa na výskum pankreasu.

     K zakladajúcim pracovníkov výskumného ústavu patril aj MUDr. Andrej Dvorský, CSc. Najskôr v ňom pracoval ako samostatný vedecký pracovník, neskôr ako riaditeľ. Podrobne rozpracoval metabolické a nutričné zmeny po resekcii tenkého čreva a ich ovplyvnenie výživou a skúmal aj otázky výživy tukmi pri cirhóze pečene. V ústave založil endoskopické pracovisko. Ako prvý na Slovensku (1965) používal gastrofibroskop.

Budova Ústavu pre výskum výživy ľudu v Bratislave (na dnešnom Hlavnom námestí). Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/30. novembra 1960