V októbri 1945 začali na Slovensko prichádzať prví presídlenci
Československo sa po 2. svetovej vojne malo stať národným štátom Čechov a Slovákov bez neslovanských menšín. Súčasťou politiky sa tak okrem vysídľovania stala aj snaha o návrat krajanov zo zahraničia. Aj takýmto spôsobom sa malo zaplniť miesto po odsunutých Nemcoch a očakávanom odsune Maďarov.
Dohoda o výmene obyvateľstva medzi ČSR a Maďarskom bola podpísaná 27. februára 1946. Príchody presídlencov však prebiehali už niekoľko mesiacov pred jej podpisom. Ako prví prichádzali z Maďarska na Slovensko baníci s rodinami a bezzemkovia.
V rámci tejto Dohody bolo z Maďarska do Československa presídlených 59 774 osôb slovenskej národnosti.
Kým v roku 1943 mala Handlová 12 800 obyvateľov, po roku 1945 ich počet klesol na 4 tisíc. Bol to dôsledok vysťahovania pôvodných obyvateľov do Nemecka.
Problematike baníckych presídlencov sa venovala aj dobová tlač. V článku Ako pokračuje kolonizácia v Handlovej? písala Národná obroda v novembri 1945 aj toto: „Do Handlovej prednedávnom presídlili 22 rodín z Maďarska, ktoré sú dnes úplne zapojené do pracovného pomeru. Najnovšie je nahlásených 100 rodín z Tatabánye a Bánhydy, ktoré budú hromadne prepravené našimi vojenskými autami do Komárna. Týmto sa venuje z našej strany osobitná starostlivosť, pripravuje sa pre ne 100 rodinných domkov opustených Nemcami, ktoré Osídľovací úrad dáva urýchleným tempom do poriadku. A stará sa tiež hneď o úplné zaopatrenie presídlených rodín. Osídľovací úrad podporuje aj nábor baníkov z Francúzska a Belgicka. Túto akciu treba uskutočniť urýchlene, aby Handlovské uhoľné bane začali čo najskôr s plnou ťažbou.“
V novom domove v Handlovej. Foto: archív TASR, autor Roller/20. októbra 1945