Sekcia

Vianočný Strom republiky

Tradícia stavania vianočných stromčekov na námestiach sa začala na prelome minulých storočí. Po vzniku Československa sa stali symbolom spolupatričnosti a nazvali ich Stromami republiky. Aká by to však bola tradícia bez dojímavého príbehu?

 Prvý vianočný Strom republiky rozsvietili 13. decembra 1924 na brnianskom námestí Slobody. Hneď pod ním sa nachádzala pokladnička, do ktorej ľudia prispievali na opustené deti a siroty. Podnecovala ich k tomu udalosť, ktorá sa stala v roku 1919.

Opustený najdúch

    Skutočný príbeh sa odohral 14. decembra 1919 v Bíloviciach nad Svitavou. V tento deň sa vybral redaktor Lidových novín, spisovateľ a básnik Rudolf Těsnohlídek  so svojimi priateľmi  do lesa pre vianočný stromček.  Neďaleko horárne však začuli tichý detský plač,  pod stromom našli opustené, takmer zamrznuté 17 mesačné dievčatko, ktoré nazvali Liduškou. Ako neskôr zistili, nechala ju tam zúfalá matka, ktorá žila vo veľkej biede a nevedela ako sa o dieťa postará. Pre dievčatko sa všetko skončilo šťastne, našli sa dobrí ľudia, ktorí si ju adoptovali (manželia Polákoví z Brna) a Liduška prežila ešte dlhý život.

Prvé vianočné zbierky

     Práve tento dojímavý príbeh primäl  ľudí, aby pod vianočným stromčekom  prispeli do pokladničiek na opustené deti a siroty. Tejto zbierky sa nakoniec ujal  Červený kríž. Len v Brne  sa  do 28. decembra 1924 vyzbieralo takmer 70 tisíc Kč.

 Prvé dámy a zmysel Vianoc

     Tradícia vianočných Stromov republiky sa počas 2. svetovej vojny prerušila. Mestá sa k nej vrátili hneď po vojne a od roku 1946 sa  pod rozsvietenými stromčekmi začali ľuďom prihovárať  prvé dámy republiky – manželky československých prezidentov, ktoré pripomínali ľuďom zmysel Vianoc. Na námestiach sa stretávali deti i dospelí, hrávali sa vianočné hry, spievalo sa, ďalej sa organizovali zbierky pre opustené deti. Preto niet divu, že prvorepubliková tradícia nemohla v ľudovodemokratickom zriadení dlho vydržať. Ani Marta Gottwaldová už vo svojom prejave z roku 1949 narodenie Ježiša nespomínala.

Stromček áno, ale poslanie zmeniť

     V agentúrnej správe z roku 1950 sa píše o tom, že tradičná slávnosť vianočného Stromu republiky má novú náplň.  "V tomto roku prvýkrát nevidieť pod vianočným stromom zbernú schránku, ale rôzne detské hračky.  Tento rok sa príchod Vianoc oslavuje v duchu hesla  Mier deťom na celom svete."

Tradičná slávnosť vianočného Stromu republiky s novou náplňou a pod heslom Mier deťom na celom svete, začala sa tohto roku 16. decembra vo všetkých väčších mestách Československa. V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí odovzdali Vianočný Strom republiky verejnosti za účasti predsedu SNR Fr. Kubača, povereníčky práce a sociálnej starostlivosti Emílie Janečkovej-Murínovej, zborového gen. Širicu, podpredsedu ÚNV Jozefa Viceníka, zástupcov masových organizácií ako aj početného obyvateľstva a detí. V tomto roku prvý krát nevidieť pod vianočným stromom zbernú schránku, ale rôzne detské hračky. Foto: archív TASR, autor K. Cích/18. decembra 1950