Sekcia

Rok 1968: Výstavba vodného diela Ružín sa blíži do finále

Na stavbe vodného diela Ružín na rieke Hornád odovzdali 20. decembra 1968 do funkčnej prevádzky hlavný objekt: najvyššiu kamenitú sypanú hrádzu na Slovensku.

 

     Sypaná hrádza vytvára na Ružíne 16 km dlhé umelé jazero, ktoré bude akumulovať okolo 70 miliónov kubíkov vody pre Východoslovenské železiarne, priemyselné závody Košíc a poľnohospodárske závlahy.

     Priehradná hrádza je 60 m vysoká a jej dĺžka v korune je 350 m. S jej výstavbou začali pracovníci žilinského Váhostavu v roku 1963. Stavbári použili na hrádzu trištvrte milióna kubíkov kameňa, 64 kubíkov ílu a 58 kubíkov filtračných materiálov.

Priehradná hrádza je 60 m vysoká a jej dĺžka v korune je 350 m. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/21. decembra 1968
Kamenitá sypaná hrádza vytvára umelé jazero 16 km dlhé, ktoré bude akumulovať okolo 70 miliónov kubíkov vody pre Východoslovenské železiarne. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/21. decembra 1968

 

O tri roky neskôr...

     "Na vodnom diele Ružín spustili 21. decembra 1971 do skúšobnej prevádzky prvý energetický agregát s výkonom 28,6 MW. Spustenie agregátu do plných obrátok je súčasťou mokrých skúšok, ktoré potrvajú dva mesiace. Na tomto úspechu majú najväčšiu zásluhu montéri z ČKD Blansko, generálneho dodávateľa technológie, ktorí v posledných týždňoch pracovali v predĺžených i nočných zmenách.

     Ružín je prvá priehrada vybavená reverzibilnými turbínami. Z vyrovnávacej nádrže budú dodávať do VSŽ každú sekundu osem kubíkov priemyselnej vody. Priehrada bude zásobovať vodou aj ďalšie podniky", píše sa v archívnej správe TASR.

Jindřich Jiroušek odovzdáva prevádzku do používania podnikovému riaditeľovi J. Chorvátovi. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/21. decembra 1971
Jindřich Jiroušek, Ing. Vladislav Rejthar, Pavel Skopec a Vasil Jedinák pred spustením agregátu do prevádzky. Foto: archív TASR, autor A. Haščák/21. decembra 1971