Sekcia

Vodnopólový tréner B. Ščavnický by mal 90 rokov

Košický rodák zanechal nezabudnuteľnú trénerskú stopu na Slovensku i na Kube.

FOTO: Tréner Bartolomej Ščavnický. Foto: Archív TASR, autor G.Bodnár, 26.júna 1963.

Nezmazateľnú trénerskú stopu zanechal nielen v košickej telovýchovnej jednote (TJ) Červená hviezda (dnes ŠKP Košice), ktorú priviedol v roku 1962 k historicky prvému československému titulu, ale aj na Kube. S kubánskou reprezentáciou dosiahol v roku 1967 prvenstvo na Stredoamerických hrách v Portoriku. Na olympijských hrách (OH) v Mexiku v roku 1968 obsadil s kubánskym národným výberom ôsme miesto.

Bartolomej Ščavnický sa narodil 12. augusta 1927 v Košiciach. Priekopník košického vodného póla začínal ako plavec. Špecializoval sa na prsia. Ako 24-ročný sa v roku 1951 stal československým rekordérom na 100 a 200 metrov.

Popri plávaní študoval trénerstvo na Inštitúte telesnej výchovy a športu v českej Prahe. Na inštitúte, ktorý úspešne ukončil v roku 1954, sa začal venovať vodnému pólu. Najprv aktíve ako hráč pražského klubu ATK a koncom 50. rokov minulého storočia po návrate do rodného mesta ako tréner.

 

FOTO: V stredu 26. júna sa skončili na druhej univerziáde v Košiciach boje v plávaní, vo vodnom póle, šerme a tenise. 44 Mužstvo PI Košice, ktoré získalo titul akademického majstra na rok 1963 vo vodnom póle zľava: Sabó, Botlík, Peczer, Janka, tréner Ščavnický, K. Čop, Štefanka, Kropáč. Foto: Archív TASR, autor G.Bodnár, 26.júna 1963.

Po jeho príchode sa vodné pólo v metropole východného Slovenska stalo jedným z najobľúbenejších športov. Košice sa jeho pričinením stali vodnopólovým pojmom nielen v rámci bývalého Československa, ale aj za jeho hranicami. Vďaka jeho trénerskému zanieteniu vodnopólové družstvo TJ Červená hviezda Košice získalo v roku 1962 historicky prvý československý titul. Dokonale ovládal všetky dovtedajšie moderné  tréningového postupy a metódy. Na jeho rukopis a poznatky neskôr nadviazali aj jeho trénerskí nasledovníci ako napríklad Rudolf Štoffan či Ladislav Bottlik.

 V roku 1964 sa začala Ščavnického desaťročná kubánska anabáza. Na Kube založil vodnopólovú školu pre žiakov od 10 rokov, vyškolil  trénerov, rozhodcov a vypracoval metodiku prípravy vodných pólistov. S kubánskou reprezentáciou vyhral v roku 1967 Stredoamerické hry v Portoriku a o rok neskôr priviedol kubánskych vodných pólistov k ôsmemu miestu na OH v Mexiku.
  

FOTO: Už len niekoľko týždňov chýba do otvorenia krytej plavárne v Košiciach, ktorá svojím riešením a vybavením bude jednou z najmodernejších u nás. V tomto období robia posledné úpravy na vnútornom zariadení haly pre plavcov s 25 m dlhým bazénom, v ktorom bude stále teplá voda asi 26° C. Okrem 25 m bazénu bude v krytej plavárni parný kúpeľ so suchou i vlhkou parou, menšie bazény s rozdielneteplou vodou a oddelenie vaňových kúpeľov 4 ZÍava Ernest Tégláši, správca krytej plavárne, Ľudovít Kečkeméty a Bartolomej Ščavnický, tréner košických plavcov v rozhovtore o dokončovacích prácach. Foto: Archív TASR, autor J.Valko, 6.decembra 1961.

 

Do vlasti sa vrátil v roku 1974 ako medzinárodne uznávaný odborník. Ešte v ten istý rok prebral kormidlo československej vodnopólovej reprezentácie.Legenda košického, československého, ale aj slovenského vodného póla Bartolomej Ščavnický zomrel 6. apríla 1976 v Košiciach.
Jeho pamiatke je venovaný aj košický medzinárodný vodnopólový turnaj kadetov Memoriál Bartolomeja Ščavnického.

 

FOTO: ZÍava majster Ľudovít Kečkeméty, správca krytej plavárne Ernest Tégláši a tréner košických plavcov Bartolomej Ščavnický v rozhovore. Foto: Archív TASR, autor J.Valko, 6.decembra 1961.