Sekcia

Rok 1966:Výbuch zemného plynu pri Palíne zabil dvoch ľudí

Pri vrtných prácach pri obci Palín na východe republiky došlo v júni 1966 k výbuchu a samovznieteniu zemného plynu. Pri nešťastí zahynuli dvaja pracovníci podniku Čs. naftové bane Koloman Struka a Jozef Tudos.

 

     Na Východoslovenskej nížine pri obci Palín tryská zo zeme z hĺbky 1 700 metrov a pod tlakom 120-150 atmosfér zemný plyn. Stĺp plameňa dosahuje výšku viac ako 20 metrov. V minulých dňoch tu prišlo pri vrtných prácach k neočakávanému výbuchu veľkej sily a samovznieteniu zemného plynu.

     Špecialisti armády, požiarnej ochrany a Čs. naftových baní z Hodonína robia prípravy na likvidáciu požiaru a erupcie. Ich práca je sťažená tým, že konštrukcia vrtnej veže pri výbuchu padla na hlavný otvor.

 

Výbuch zemného plynu pri obci Palín na Východoslovenskej nížine. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/14. júna 1966

 

     V epicentre výbuchu je horúčava až 1500 °C. Horiaci gejzír chrlí bahno a žeravý piesok až do vzdialenosti 300 metrov.

     Pri tejto havárii zahynuli dvaja pracovníci podniku Čs. naftové bane Jozef Tudos a Koloman Struka. Rozlúčka s obeťami erupcie zenmého plynu bola vo štvrtok 16. júna v Michalovciach.

Rozlúčka s obeťami erupcie zemného plynu. Na poslednej ceste ulicami mesta ich vyprevadili na cintorín niekoľkotisícové zástupy obyvateľov Michaloviec. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/16. júna 1966

 

     Popri pozostalých a príbuzných sa na smútočnom obrade zúčastnili spolupracovníci a predstavitelia podniku Čs. naftové bane. Na poslednej ceste ulicami mesta ich vyprevadili na cintorín niekoľkotisícové zástupy obyvateľov Michaloviec.

Rozlúčka s obeťami erupcie zemného plynu. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/16. júna 1966

 

     Výbuchy zemného plynu stále pretrvávajú aj napriek tomu, že intenzita plynovej erupcie pri Palíne postupne slabne. Z pôvodných 150 atmosfér klesol do dnešného dňa tlak vybuchujúcich plynov v kráteri na 30 - 40 atmosfér.

     Doteraz uniklo do ovzdušia okolo 4 milióny zemného plynu. Keď sa erupčné intervaly výbuchov predĺžia, chcú špecialisti Čs. naftových baní kráter zabetónovať a tak postupne zlikvidovať erupciu.

Erupcie sa už viackrát na pol hodiny zastavili. Keď sa erupčné intervaly výbuchov predĺžia, chcú špecialisti Čs. naftových baní kráter zabetónovať a tak postupne zlikvidovať erupciu. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/17. júna 1966
Erupcie sa už viackrát na pol hodiny zastavili. Keď sa erupčné intervaly výbuchov predĺžia, chcú špecialisti Čs. naftových baní kráter zabetónovať a tak postupne zlikvidovať erupciu. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/17. júna 1966