Sekcia

Na bratislavskej výstave prezentovali montovaný dom

V čase budovania socializmu mali nezastupiteľné miesto výstavy, ktoré prezentovali zlepšovateľskú činnosť v každej oblasti života. Presadzovaná filozofia hovorila o výrobkoch, ktoré mali byť prístupné širokým masám pracujúcich.

FOTO: V klube Závodu 1. mája na ulici Februárového Víťazstva v Bratislave otvorili Dni novej techniky. Výstava je súčasne prehliadkou zlepšovacích návrhov. Pozornosť budí najmä nový typ montovaného rodinného domčeku z likusových panelov typu L-54. Foto: Archív TASR, autor K.Cích, 6.novembra 1953.

       Podobné  podujatie otvorili začiatkom novembra 1953 aj v klube Závodu 1. mája na ulici Februárového Víťazstva v Bratislave pod názvom Dni novej techniky. V rámci neho sa konala výstava, na ktorej sa podieľali Povereníctvo stavebníctva (niekdajší orgán výkonnej moci na Slovensku) a Ústredný výboru Zväzu zamestnancov stavebného priemyslu.

     „Dni novej techniky a výstava majú umožniť ešte užšie spojenie teórie s praxou, zovšeobecniť technické zlepšenie v pomocnej stavebnej výrobe, podrobiť ich kritike, dať podnety k ďalšej mechanizácií stavebných prác a hľadať spôsoby, ako využiť domáce suroviny a nové hmoty v stavebnej výrobe,“ uvádza sa vo vtedajšej agentúrnej správe.

    Táto výstava bola považovaná za prehliadkou zlepšovacích návrhov, prezentáciu nových materiálov stavebnej výrobe. Práve na tomto podujatí predstavili aj novinku - montovaný rodinný dom s plným vybavením.

     Montovaný domček pozostáva z verandy, kuchyne, dvoch izieb a úplného príslušenstva. Postavenie domu na pripravenom pozemku trvá približne päť dní. Montáž  prezentovali ako rýchlu a jednoduchú, pričom sa dal vo veľkej miere využiť autožeriav.

    Podľa projektovej dokumentácie základy, komíny, celé steny, priečky i stropy sú vyrobené z prefabrikátov. Celková obytná plocha domu predstavovala 63 metrov štvorcových, čo je dnes zhruba plocha stredne veľkého dvojizbového bytu na panelovom sídlisku.