Sekcia

Rok 1950: Týždeň dobrej knihy a tlače

Hlavným poslaním podobných akcií bolo dostať knihu do rúk pracujúcich a roľníkov. Mala sa tak odčiniť krivda bývalých kapitalistických režimov, ktoré nemali záujem aby sa pracujúci človek vzdelával. Kniha mala napomôcť budovať krajší a lepší zajtrajšok.

     V dňoch 25. novembra až 3. decembra 1950 sa na Slovensku rozbehla akcia Týždeň dobrej knihy a tlače, ktorú usporiadalo Povereníctvo informácií a osvety v spolupráci so všetkými zložkami Národného frontu. Akcia, ktorá sa usporiadala u nás v doposiaľ nebývalých rozmeroch má mimoriadny kultúrno-politický význam. Smeruje k účinnej propagácii našej hodnotnej knihy a tlače všetkými možnými prostriedkami.

Výstava kníh v každej dedine

     V tomto týždni sú na každej dedine výstavy kníh, ktoré boli vybrané podľa pokynov kraja. Veľká pozornosť sa venovala aj našim maďarským a ukrajinským spoluobčanom. Na Slobode pracovali stovky osôb na triedení a odosielaní niekoľkých vagónov kníh. Už v prvý deň otvorenia Týždňa dobrej knihy a tlače sa ukázal veľký záujem o novú socialistickú knihu, čo dokazuje, že tí, ktorí tvrdili, že pracujúci človek sa nezaujíma o knihu, nemali pravdu.

Spisovatelia medzi čitateľmi

     V týždni dobrej knihy a tlače vyrazila na zájazd po Slovensku delegácia slovenských spisovateľov. V stredu 29. t. m. zavítala do fiľakovského Kovosmaltu . Tu ich očakávali zástupcovia pracujúcich na čele s úderníčkou Máriou Ihringovou, zástupcovia úradov a školská mládež. Hosťom pripravili veľmi srdečné privítanie. Po privítaní bola v Kultúrnom dome, kde je inštalovaná aj Výstava dobrej knihy a tlače spoločná posiedka spisovateľov s pracujúcimi a školskou mládežou. Mládež pripravila pre hostí kultúrny program, po ktorom členovia delegácie spisovateľov Dr. Ján Poničan, Hela Volanská a Dr. Ján Brezina oboznámili účastníkov tejto schôdzky so svojimi najnovšími dielami.

Súťaže a záväzky ako súhlas

     Že pracujúci v závode Kovosmalt chápu význam vzdelávania sa a čítania dobrej knihy a tlače svedčí okolnosť, že kultúrno-propagačné oddelenie tohto závodu vyzvalo všetky závody v Banskobystrickom kraji na súťaž o najlepšie usporiadanú výstavu a o najväčší počet predaných kníh na jedného spolupracovníka. Ďalej urobili tiež záväzok, že aj po skončení Týždňa dobrej knihy a tlače budú ďalej rozširovať čítanie dobrých kníh, rozšíria kruh čitateľov, aby kniha nebola popoluškou, ale našla svoje miesto v každej rodine pracujúcich, aby slúžila všetkým a aby pomáhala budovať krajší a lepší zajtrajšok. Musíme si náležite uvedomiť, že jedným z účinných prostriedkov v boji proti vojne, teda v boji o udržanie svetového mieru, je dobrá kniha.